6 Mayıs 2021 Perşembe 10:33
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

RUTH POSNER: Cesur ve gayretli küçük kızın yaşam mücadelesi

Ruth Posner, 1933 yılında, Polonya’nın Varşova şehrinde doğdu. Dindar olmayan Yahudi bir ailenin tek çocuğuydu. Babası yerel bir hükümet görevlisiydi. II. Dünya Savaşı başladığı zaman, diğer bütün Yahudilerle birlikte, Varşova Gettosuna kapatıldı.

Sara YANAROCAK Kavram 2302 görüntüleme
24 Temmuz 2019 Çarşamba

1942’de, Ruth’un babası, getto duvarlarının dışında kalan bir Yahudi’ye ait deri fabrikasında, dokuz yaşındaki kızına ve genç teyzesine, sözde birer iş ayarladı. Böylece küçük kız teyzesiyle birlikte gettodan dışarı çıkacak ve kaçıp, canlarını kurtarabileceklerdi. Anne ve babası bunu göze alamadılar ama cesur genç teyze ve küçük Ruth, bu riski göze alarak, çalışma bahanesiyle gettonun duvarlarından dışarı çıkmayı başardılar ve kaçtılar.

Ruth, savaş yıllarının geri kalanını, Katolik bir kız kimliği altında ve İrena Slabowska sahte adıyla geçirdi. Ailesini bir daha asla görmedi. Onların muhtemelen Treblinka’ya gönderildiklerini, gaz odalarında katledildiklerini tahmin ediyor. Teyzesiyle, savaş yıllarını Katolik- Hıristiyan olduklarını söyleyerek ve gizlenerek geçirdiler. Ruth, 13 yaşına geldiğinde onu yeni bir travma bekliyordu.

 Savaş bittiğinde Varşova’ya giren Müttefik Ordusu, Almanlarla birlikte diğer Polonyalıları Almanya’ya savaş esiri olarak götürdü. Ruth, Almanya’da o dönemde bir savaş esiri olarak çok işkence çekti, ama dayak yemedi. Orada savaş esiri olarak tutuluyorlardı. Ama Almanya’da esir olmak, yine de Nazilerin toplama kamplarında esir olan Yahudi çocuklarınki kadar kötü değildi. Almanya ile müttefiklerin savaşı bittikten sonra İngiltere’ye taşındı.

 O zamandan sonra hep orada yaşadı. İngiltere’deki 25. yılında, yaşamını yeniden gözden geçirdiğinde, hayatını anlatan bir tiyatro oyunu kaleme aldı. Oyun “Bizim Kim Olduğumuzu Sanıyorlar?” adını taşıyordu. Sahnede kendisini canlandırmıştı. İngilizceyi oldukça aksanlı konuşuyordu ama yine de oyuncu olarak yıldızlaştı. Koreografisini yaptığı oyunlarda dans etti. Ruth daha sonra film oyuncusu da oldu. Yıllar içinde bir de kitap yazmıştı.

ABD’de tiyatro eğitimi

Ruth, 1950 yılında, savaştan sonra İngiltere’ye mülteci olarak gelen Michael S. Posner ile evlendi. 1950’lerde, Londra Çağdaş Dans Okulunu bitirdikten sonra, orada koreograf ve dansçı olarak çalışmaya başladı. 1970’lerin başında eşi Michael Posner ile birlikte ABD’ye gitti, zira eşi UNICEF teşkilatı tarafından, görevli olarak gönderilmişti. Önce New York Julliard Okuluna girip ‘Fiziksel Tiyatro’ eğitimi aldı. Ardından Boston’a giderek Brandeis Üniversitesinden girerek mezun oldu. ABD’de yaşadığı sürece Uta Hagen’de oyunculuk yaptı ve Hunter Kolejinde ‘Tiyatro Sanatları’ konusunda, yüksek lisans derecesini aldı.

1980 yılında Londra’ya geri döndükleri zaman, ‘fiziksel tiyatro’ dersi verdiği Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisinde öğretmen oldu. Ayrıca, Kraliyet Akademisi Dramatik Sanat Fakültesinde ve Konuşma ve Drama Merkez Okulunda da öğretmenlik yapıyordu.

 

Televizyon dizilerinde rol aldı

Bu kariyerinin yanı sıra, tiyatro oyunlarında televizyon dizilerinde rol almaya başlamıştı. 1990 yılından 2013 yılına kadar, televizyon için ‘To Anyone Who Can Hear Me’ ,’Making News’, ‘Love Hurts’, ‘The Ruth Rendall Mysteries’, ‘Bramwell, Casuality’ ve daha birçok dizide ve sinema filminde rol aldı.

Ruth Posner, doğduğu evde genellikle Polonyaca konuşmalarına rağmen, Yidiş dilini de bilirdi. Sonraki yıllarda çok iyi derecede, İngilizce, Almanca, İtalyanca ve İbranice konuşabiliyordu. Eşi Michael ile olan evliliğinden bir oğulları dünyaya geldi. Oğullarını çok genç yaşta, 37 yaşında iken kaybettiler. Ruth Posner’in, Holokost dönemindeki hayatını ve sonraki yaşamını anlattığı kendi otobiyografisi, ‘Bits and Pieces of My Life (Hayatımdan Bölük Pörçük Parçalar), kitap olarak yayınlandı.  Ruth ve eşi halen Londra’da yaşamlarını sürdürüyorlar.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU