19 Eylül 2021 Pazar 14:27
izmir marriot
izmir marriot

ABD´den Holokost kurtulanları için yeni kanun teklifi

ABD’de Holokost kurtulanlarının daha rahat ve öncelikli olarak sağlık hizmeti alabilmeleri için Senato’ya yeni bir kanun teklifi sunuldu.

Dünya 1762 görüntüleme
31 Temmuz 2019 Çarşamba

“Holokost’tan sonra kurtuluşu ülkemizde arayanlar daha fazla yardımı hak ediyor”


Amerikan senatörleri, Ben Cardin, Kevin Kramer ve Jacky Rosen, Holokost kurtulanları için yeni bir kanun teklifinde bulundular. Tasarıya göre, Holokost kurtulanlarının sağlık ve beslenme hizmetlerine ulaşımı öncelikli hale getirilerek, bakım evlerinde yaşamaya mecbur edilmek yerine, kendi evlerinde yaşamaya devam etme olasılıkları arttırılacak.

‘Holokost Kurtulanları için Travma-Bilgili Yaşlı Bakımı Modernizasyonu (TIME) Yasası’, ‘Yaşlı Amerikalılar Yasası’na ek olarak Holokost kurtulanlarının kontrollü, travma-bilgili ve ihtiyaçlarına özel bakıma ulaşabilmelerini sağlayacak bazı önlemleri içerecek.

Cardin, “Holokost kurtulanları hayal edilemeyecek felaketlerden kurtulmak için Amerika’ya geldiler. Hayatlarını burada yaşadılar ve ulusumuzu zenginleştirdiler” dedi ve ekledi: “Ortalama 85 yaşlarında olan Holokost kurtulanlarına son zamanlarını rahatça yaşamak için ihtiyaç duydukları toplum desteğini ve özel hizmetleri sağlama sorumluluğumuz bulunuyor.”

Cramer da “Kelimelere sığmayan Holokost felaketinden sonra kurtuluşu ülkemizde arayanlar daha iyi yardımı hak ediyor, daha kötüyü değil. Bu yasa kurtulanların ihtiyaç duydukları kaliteli bakıma ulaşabilmeleri için verimli bir adım” yorumunu yaptı.

Kuzey Amerika Yahudi Birlikleri (JFNA) Kamu Politikasından Sorumlu Başkan Yardımcısı William Daroff da “Bu tasarıyı destekleyen Yahudi Birlikleri ve ülke çapındaki yüzlerce örgütün önceliği olarak, tüm senatörlerin ‘Holokost Kurtulanları için Travma-Bilgili Yaşlı Bakımı Modernizasyonu (TIME) Yasası’nı desteklemelerini ve bir an önce tasarının yasalaşması için Senato liderliğinde çalışmalarını istiyoruz.” diyor.

JFNA ve 300’den fazla ulusal ve yerel örgüt ‘Holokost Kurtulanları için Travma-Bilgili Yaşlı Bakımı Modernizasyonu (TIME) Yasası’nı desteklediklerini açıkladılar.

Yüzde 25’i yoksulluk sınırında olmak üzere, 80 bin Holokost kurtulanı Amerika’da yaşamakta.

 

 


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel