5 Ağustos 2021 Perşembe 20:38

Dana, Siton

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 3107 görüntüleme
7 Ağustos 2019 Çarşamba

Dana  

Bet Hatfutsot Dana soyadının Yakub Peygamber’in oğullarından Dan’a dayandığını ve ‘Yargıladı’ anlamına geldiğini ifade eder1.  Bereşit (Yaratılış) kitabının 30:6 ayetinde şöyle denmektedir: Rahel “Tanrı yargımı yerine getirdi; ayrıca duamı dinleyerek bana bir oğul verdi!” dedi. İsmini (bu sebeple) Dan koydu. Rahel’in Tanrı yargımı yerine getirdi sözleri ‘Tanrı’nın başta onu yargıladığı ve yetersiz bulduğu için kısır kaldığı; fakat sonra bir kez daha yargıladığında bu kez duasını dinleyerek ona [cariyesi] Bila yoluyla bir oğul verdiği anlamına gelir (Midraş)2 .

TaNaH’ta Dana (Danna) Hevron (Hebron) şehrinin güneyinde bulunan bir yörenin adı olarak da geçmektedir (Yeoşua 15:49)3 .

Toledano, Aramice anlamı ‘büyük vazo’ olan bu sözcüğün metafor olarak ‘bilgi dolu adam, alim’ ifadesi için kullanıldığını belirtir4 .

Siton

Siton Talmudik dilde kullanılan bir meslek adıdır. RaMBam’a göre ‘meyve, bal veya yağ gibi yumuşak ve sıvı madde ticareti yapan kişiye’ verilen sıfattır. Rabenu Şimon ise bunu ‘toptan mal alım-satımı yapan kişi, toptancı’ olarak yorumlamakta. (Toptancıya günümüzde ‘sitonay’ denir)5

Toledano ise sözcüğe Kuzey Afrika Yahudileri tarafından kullanılan ‘Sitbon’ olarak yaklaşmakta ve ‘odun kömürü üreticilerine kütük sağlayan, odun kesici’ anlamında ‘şetbun (chetboon)’ mesleki sıfatın bir deformasyonu olabilme ihtimalini ifade eder6.

Guggenheimer ise Aramice lisanında ‘tahıl toptancısı’ ifadesini kullanır7.

Sözcüğün bir diğer yazımı veya fonetiği Sitteon soyadını taşıyan Halepli ünlü bir ailenin mensubu Rav Shaul David Halep Hahambaşısı tarafından 1881-1891 yılları arasında Ayıntab (günümüzde Gaziantep) Hahamı olarak atanmıştı8.

 

 

1 dbs.bh.org.il/familyname.

2 Tevrat/Tora-1, Bereşit, Çev. Moşe Farsi, Gözlem.

3 Rav David Sevi’ye teşekkürlerimle.

4 Toledano, s. 361

5 Rav David Sevi’ye teşekkürlerimle.

6 Toledano, s.

7 Guggenheimer, s. 723.

8 Encyclopedia Judaica, C. 18, s. 646.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental