14 Mayıs 2021 Cuma 20:47
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Kaliforniya’da lise öğrencilerinden Nazi selamı

Güney Kaliforniya’da bir lisede öğrenciler, ödül töreninin başlangıcında Nazi selamı verdi ve Nazi şarkıları söyledi.

Dünya 1516 görüntüleme
20 Ağustos 2019 Salı

Daily Beast sitesinin verdiği habere göre, geçen sene gerçekleşen olayda Garden Grove’daki Pacifica Lisesinden on su topu oyuncusu yer alıyor.

Garden Grove bölgesi liseleri sözcüsüne göre, okul yönetimi bu olayı gerçekleştikten tam dört ay sonra öğrenmiş.

Bölgedeki öğrenci disiplini üzerinde herhangi bir söz hakkı olmadığını belirten Sözcü yine de olaya dahil olan öğrenciler ve aileleriyle birçok görüşme yaptığını ekledi. Sözcü açıklamasında son olarak da bölgenin farklı kültürel yapısına hassasiyetle yaklaştıklarını ve tüm antisemit eylemleri kınadıklarını vurguladı.

Pacifica Lisesi olay hakkında öğrenciler ve aileler görüşmeler yaptığını belirtse de, olaya karışmamış bir öğrenci Daily Beast’e okul yönetiminin bu olaydan asla bahsetmediğini söyledi.

Chapman Üniversitesi profesörü Peter Simi ise, söylenen şarkının çok az bilinen ve rastlanan bir şarkı olduğunu belirterek öğrencilerin bu şarkıyı nasıl öğrendiklerini merak ettiğini belirtti. Prof. Simi, öğrencilerin şarkıyı öğrenmek için bazı internet sitelerinde bu olaylara ilgisi olan başka kişilerle temas halinde olabileceklerini de ekledi. Simi, “Söz konusu şarkı, şans eseri bilebileceğin bir eser değil. Şarkının Nazi bağlantısını ancak farklı kanallarla ilişkisi olanlar bilebilir” dedi. Olayın ortaya çıkmasını sağlayan videoda öğrenciler, Alman besteci Herms Niel’in bir şarkısını söylerken görülüyor. Eser, 1935 -1945 yılları arasında Nazi birliklerine ilham vermek için kullanılmış.

Söz konusu olay, Güney Kaliforniya okullarında geçen seneden beri yaşanan ikinci antisemit vaka. Mart ayında, Newport Harbor ve Costa Mesa liselerinin öğrencileri bira bardaklarından svastika yapmış ve bir oyunun parçası olarak Heil Hitler selamı vermişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ