11 Mayıs 2021 Salı 13:51
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Gettoda hapisken bile ders çalıştılar…

2. Dünya Savaşı’nda Polonya’da Naziler tarafından Lodz Gettosuna kapatılan Yahudiler açlık ve sefalet koşullarında bile kitapları terk etmemiş tavan aralarında kaçak dershaneler kurmuş.

Dünya 2776 görüntüleme
5 Eylül 2019 Perşembe

Holokost Tarihi Araştırma ve Eğitim Enstitüsüne ulaşan tarihi belgelerde, gettoda kullanılan ders kitapları, Nazi işgali altında kaçak sınıflarda öğrencilerin tuttuğu ders notları var.

İbranice adı Şem Olam olan araştırma enstitüsüne, bugünkü Lodz vatandaşları tarafından teslim edilen belgelerde ayrıca, terzilik, halıcılık, ayakkabı yapımı okulu bitirme sertifikaları gibi tarihi belgeler de  var.

Nazilerin işgali sonucu Polonya’nın birçok yerinde 1941’de Yahudi okulları kapatıldı. Bunun üzerine Yahudi cemaatleri tavan aralarında bodrumlarda çocuklarını eğitmeye devam etti.

Söz konusu bu kaçak sınıflarda meslek eğitimi dışında okuma yazma, İbranice, Yahudilik hakkında dersler veriliyordu. Nazilerin resmi okul olarak izin verdiği tek kurumda ise çocuklara sadece verimli bir fabrika işçisi olmak öğretiliyordu.   

Şem Olam kurumu direktörü Rav Abraham Krieger savaş ortamında ders çalışan çocuklar hakkında şunları belirtiyor:

“Bulduğumuz tarihi eserler Getto’daki Yahudi yaşamının çok farklı bir yönünü gözler önüne seriyor. Lodz Gettosu Yahudileri, hapis olmalarına ve onca ölümcül eziyete rağmen çocuklarının eğitim hakkının yitip gitmemesi için elinden geleni yapmış.”

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU