17 Ocak 2022 Pazartesi 18:55
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

İran, uranyum zenginleştirmeye hız veriyor

Dünya 1570 görüntüleme
11 Eylül 2019 Çarşamba

Tahran yönetimi uranyum zenginleştirme programını hızlandırmak için daha modern ve hızlı santrifüjler kullanacağını açıkladı.

ABD’nin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi üzerine Tahran da anlaşmadan doğan yükümlülüklerinden vazgeçiyor. İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvandi uranyum zenginleştirmeyi daha hızlı yapabilmek için daha modern ve hızlı santrifüjlerle çalışacaklarını duyurdu. Kemalvandi’nin belirttiği santrifüjlerin, anlaşma kapsamında belirtilen santrifüjlerden olmadığı belirtildi.

Kemalvandi, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliğini sürdüreceklerini belirterek, “UAEK müfettişlerinin tesislere girişini kısıtlamayacağız” dedi.

İran’ın daha hızlı sentrifüjlerle uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirebileceği belirtiliyor. İran nükleer anlaşmanın izin verdiği yüzde 3,67’lik oranı iki ay önce geçerek uranyumu yüzde 4,5’lik oranda zenginleştirmişti. Nükleer silah için ise yüzde 90 oranında zenginleştirilmiş uranyuma ihtiyaç duyuluyor. Yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş uranyumdan yüzde 90 oranında zenginleştirilmiş uranyuma geçmenin ise nispeten daha kolay bir işlem olduğu belirtiliyor.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental