5 Ağustos 2021 Perşembe 21:15

SOYADLARIMIZ: Alaluf, Alazraki, Alguadiş, Elhadef, Ojalvo

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 2496 görüntüleme
18 Eylül 2019 Çarşamba

ALALUF

Bet Hatfutsot ve Laredo1, sözcüğün Arapça ‘iyi besili’ anlamında bir takma ad olarak ilk kullanan kişinin fiziki bir özelliğini belirttiği görüşündedir. 

Yine Bet Hatfutsot ‘başarılı, zengin, refah içinde’ veya ‘çok çocuğa sahip kutsanmış kişi’ anlamında bir takma ad olabilmesi ihtimalini ileri sürmektedir.

Guggenheim sözcüğün Arapça yazılımına ve dolayısıyla okunuşuna göre ‘al alûf’ olarak ‘sadık, vefalı, fedakâr’, ‘al alâf’ olarak ‘hayvan yemi, saman, kuru ot’ satıcısı anlamına geldiğini yazmaktadır2.

Alaluf, Elaluf, Lalouf, Elalouf ve benzeri değişi yazılımlarıyla değişkenleri olan soyadı 16. yüzyılda Şam ve Fas’ta sıkça rastlanmaktadır.

ALAZRAKİ - ALAZRACHİ -  ALAZRAQUİ

Bet Hatfutsot, Arapça kökenli olduğunu belirttiği Alazraqui soyadının Portekiz’de Alzarcon3 kentiyle ilintisi ihtimalini öngörmekte, diğer taraftan sözcüğün İspanyolca ‘açık mavi’ anlamından hareketle ‘mavi gözlü bir kişi’ye yakıştırılan bir takma ad olasılığını da eklemektedir. Alazraki bu açıdan, daha önce irdelediğimiz Zarko4 soyadıyla benzerlik arz etmektedir.

ALGUADİŞ – ALGUADES

İspanya’da 14. yüzyılda rastlanan ve aslı Alguades veya Alguadez olan bu soyadı Murcia eyaletinde Alguades kentiyle ilintilidir.

14. yüzyılda Kastilya Sarayının özel hekimi, tüm Kastilya Yahudilerinin Hahambaşısı ve Bet Din Başkanı, vergi toplama sorumlusu ve daha birçok önemli sıfatı taşıyan Meir Alguades’in adına rastlanır.

ELHADEF - ALHADEF

Tüm kaynaklar Arapça kökenli Elhadef soyadının aslının Al Hadaf olup ‘dokumacı mekiği’ anlamına geldiği konusunda hemfikirdir.

Elhadef İspanya çıkışından sonra Rodos adasına yerleşenler arasında pek yaygındır. İleriki dönemlerde kimi Belçika Kongosu’na (1991-1997 döneminde Zaire, daha sonra ve halen Demokratik Kongo Cumhuriyeti) göç etmiş, kimi Seattle’e (ABD) giderek Ezra Besarot Sinagogu’na katılmış, kimi de Türkiye’ye gelip özellikle Milas civarına yerleşmiştir.

 OJALVO

Köken bilim kaynaklarımda Ojalvo soyadına rastlayamadım. ‘Ojal’ sözcüğünün İspanyolca ‘düğme iliği’ anlamına gelmesinden hareketle Ojalvo’nun ‘ilikçi’ mesleği olarak tanımlanması5 da biraz fazla yüzeysel geldi. 

Ancak yönlendirildiğim6 bir yan kaynaktaki coğrafi ve tarihi izahat konuya mantıklı bir açıklama getirmiş oldu. Ojalvo İspanya’da Ekstremadura özerk bölgesinin Caceres iline bağlı Rebollar belediyesi kapsamında, Valle de la Jerte (Jerte Vadisi) de 12. yüzyılda kurulduğu sanılan bir köy. Bazı bilim adamları köyün tarihinin daha esi zamanlara dayandığı, hatta bir Arap geçmişi olabileceği dahi iddia edilmektedir. Belde halen El Ventorro olarak anılmaktadır. Sözcük yapısal olarak ‘su kaynağı, pınar’ anlamında ‘ojo’ ile ‘beyaz’ anlamında ‘alvo= albo’ dan oluşmakta, bir bakıma ‘ak pınar, duru pınar’ formatını vermektedir.7 Bölgede rastlanan kuyular da bir bakıma bu yaklaşımı doğrular mahiyettedir.

1 Laredo, C.1 s. 306.

2 Guggenheim, s. 17.

3 Portekiz haritasında bu isimde bir kente şahsen ulaşamadım.

4 Şalom, 28 Ağustos 2019.

5 Pinto, s. 221.

6 Sayın Denis Ojalvo’ya katkısından dolayı teşekkürlerimle.

7 www.vallejerte.net/rebollar/historia.htm (Erişim: 10 Eylül 2019).

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental