16 Nisan 2021 Cuma 02:21
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Kadınların uzay yürüyüşünde Jessica Meir de bulunuyor

NASA’nın tarihte ilk kez sadece kadınlardan oluşan uzay yürüyüşünde Yahudi astronot Jessica Meir bulunuyor.

Kültür 2046 görüntüleme
8 Ekim 2019 Salı

NASA 21 Ekim’de iki kadın astronot Jessica Meir ve Christina Koch‘un Uluslararası Uzay İstasyonunun güneş enerjisi sistemine yeni batarya yerleştirmek üzere istasyondan çıkarak uzay yürüyüşü yapacağını açıkladı. Bu gelişme uzay çalışmalarında kadınların varlığı adına bir kilometre taşı sayılıyor.  

Christina Koch meslektaşı Jessica Meir’dan önce erkek astronotlarla çiftli ekip oluşturarak uzay yürüyüşü yapacak ancak Jessica Meir ile yapacağı uzay yürüyüşü sadece kadınlardan oluştuğu için önem taşıyor. 1965’ten bu yana 14 kadın astronot uzayda yürüyüş yaptı, erkek astronotlarda bu sayı 213.

41 yaşındaki Jessica Meir İsrailli bir babadan ve İsveçli bir anneden geliyor, ayrıca Amerikan vatandaşlığı taşıyor. Beş yaşından beri astronot olmayı düşleyen Meir, Yahudi kültürüyle büyütüldüğünü söylüyor. Meir’in babası İsrail’in 1948 Bağımsızlık Savaşında görev almış. Meir uzay yolculuğunda yanına İsrail bayrağı ve menora şekilleri olan bir çorap götürdüğünü belirtti.

NASA Astronot Sınıfından 2013 yılında Koch ile beraber mezun olan Meir, bu görevinden önce Harvard Üniversitesi Tıp Bölümünde profesör yardımcısı olarak hayvanların aşırı şartlarda fizyolojileri üzerinde çalışıyordu.

Elektrik mühendisi olan Koch, 300 günlük uzay görevinin 200 gününü tamamlayarak kadınlar arasında en uzun süre uzayda kalan astronot olma unvanını kazandı. 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ