22 Eylül 2020 Salı 13:27

Renan Koen Paris’te konser verdi

Toplum 1386 görüntüleme
7 Ekim 2019 Pazartesi

Renan Koen, 1 Ekim Salı akşamı Paris’te Colombia Üniversitesi Paris Global Merkezinde ‘Holokost’u Anma / Uykudan Önce’ açıklamalı konserini Parisli izleyicilerle paylaştı. Colombia Global Centers İstanbul Merkezi Başkanı İpek Cem Taha’nın önayak olduğu konserde, Taha bir açılış konuşması yaparak, bu konserin Colombia Global Centers için olan öneminden bahsetti. Daha sonra konuşmasına “Renan, sadece bir müzisyen değil, çok farklı açılardan insanlık için çalışan bir kişi. Holokost ile ilgili gerçekleştirdiği bu büyük projenin yanı sıra insanlığa çok çeşitli hizmetleri olan biri. Bu sebeple Colombia Global Centers insanlığa olan yaklaşımı ile çok bağdaştırdım. Şimdi Renan’ı konuşmasını ve konseri sizlerle paylaşması için sahneye davet ediyorum” sözleriyle devam etti.

Piyanist, besteci, müzikterapist Renan Koen, kürsüde yerini alarak, Holokost, Terezin bestecileri, gençlere yaptığı eğitimleri seyircilere aktardı ve Terezin bestecilerini seslendirmek üzere piyanoya geçti. Konsere ve konuşmasına sunumu eşlik etti. Sanatçının çok kıymet verdiği ve birçok ülkede ilk seslendirilişlerini yaptığı Terezin bestecileri Gideon Klein ve Viktor Ulmann’ın piyano sonatlarından sonra konserin son eseri Çek besteci Bohuslav Martinu’ya aitti. Martinu’yu seslendirmeden evvel Koen, tekrar kürsüye yürüyerek şu açıklamada bulundu: “Bu konserin son eseri Çek besteci Bohuslav Martinu’ya ait. Bestecinin ‘İlkbahar’da Bahçe’ adlı bu eseri çocuklar için bestelenmiş dört şarkıdan oluşuyor. Martinu, Nazi Almanya’sına karşı gelmiş bu sebeple Amerika’ya göç etmek zorunda kalmış bir besteci. I. Dünya Savaşı’nı yaşamış aynı zamanda. 1920’de bestelediği bu eserde savaşa olan yaklaşımını çocuklara bir nasihat verirmiş gibi üçüncü şarkının isminde görüyoruz, ‘Neden Askerlerle Oynamamalıyız?’ Ben bu eseri çalarken, USHMM’den aldığım II. Dünya Savaşı öncesi Çek Yahudi çocukların fotoğraflarını izliyor olacaksınız. Umarım ki çocukların oyun alanları sadece bahçeler olsun, savaş alanları değil.”

Konserin dinleyicileri arasında, uzun seneler New York Kütüphanesinin müdürlüğünü yapmış, şimdi Colombia Global Centers Paris’in başında olan Paul LeClerc, yine merkezin başında olan Brunhilde Biebuyck, Paris’te yaşayan Türk vatandaşlar ve yerel seyirciler vardı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Tünelin Ucu İzel Rozental

Tünelin Ucu İzel Rozental