26 Ekim 2020 Pazartesi 16:08

Hepsini zaman gösterecek

Ağustos ayından beri tenisi uzaktan yakından takip eden herkesin ismini duyduğu ve çok büyük bir ihtimalle de uzun bir süre duymaya devam edeceği bir isim var: Daniil Medvedev.

Meyzi ADONİ Spor 1584 görüntüleme
16 Ekim 2019 Çarşamba

 

 

23 yaşındaki Rus tenisçi Daniil Medvedev, US Open Series’den beri katıldığı bütün turnuvalarda üst üste altı final oynayarak (bu finallerden üç şampiyonluk elde etti) kimsenin beklemediği, akıl almaz bir performansa imza attı. Geçtiğimiz hafta sonu da Shanghai Masters’da kupayı kaldırarak yüksek formunu devam ettirdiğini ve 2020 yılında onu tepelerde görmeye devam edeceğimizin sinyallerini verdi.

ATP’de senelerdir takipte olduğumuz / olunan, ‘Next-Gen’ diye bahsedilen genç ve geleceğin Grand Slam şampiyonu olmaya aday tenisçiler var. Zverev ve Tsitsipas gibi tenisçiler de bu ekibin bir parçası. Aylardır ve hatta bazıları için yıllardır beklenen büyük bir patlama noktası, Grand Slam finali, üst üste şampiyonluklar özellikle Nadal, Federer ve Djokovic’in de formda olduğu zamanlara denk geldiği için gerçekleşemedi. Dönemsel başarılar, büyük şampiyonluklar mevcut ama daha çoğunluğun beklediği formu ve ritmi yakalamış değiller. Daniil Medvedev ise bu isimlerin arasında çok da duymadığımız, bu sene Wimbledon’dan sonra jet hızıyla hayatımıza giriş yapan bir sporcu. Kaybettiği üç finalin ikisini de Nadal’a karşı kaybetti zaten. Bu finallerden biri de US Open’da gerçekleşti.

Medvedev, ağustos ayında her hafta bir turnuva oynadı, oynadığı turnuvalar da hep yüksek profilli ve büyük turnuvalardı. O kadar yoğun ve sürekli final oynadığı bir tempodan sonra, US Open’da ne yapacağı ise merak konusuydu. Çünkü vücudu yorgundu ve Grand Slamlerdeki uzun maçları kaldıracak bir durumu olup olmadığından kimse emin değildi. Turnuvaya devam ettikçe, aldığı sağlık molaları da arttı. Maçları ağrı kesici ile oynadığını da açıkladı. Ne kadar daha böyle devam eder diye düşünürken yine finalde karşımıza çıktı. Hem de en iyi oyunlarından biriyle. Kupayı kaldıramadı belki ama ismini o finalle beraber akıllarımıza iyice kazıdı.

Rus tenisçinin son zamanlardaki başarısı ve yükselişi de özellikle Twitter’da tenis adına en çok konuşulan konulardan biri. Medvedev’in mental gücünden bahseden de var, onu geçmişte böyle bir çıkış yapan oyuncularla kıyaslayan da… Mental güç konusuna değinmek önemli aslında. Bu kadar finali üst üste oynamak, tenis kalitesinin de üzerinde bir şey çünkü. Her turnuvaya aynı kafa yapısı ile odaklanmak, her ne kadar yorgun olursa olsun onu düşünmemek… Bunlar önemli şeyler. Twitter’da severek takip ettiğim ve tenis yorumlarını dinlemekten her zaman zevk aldığım Erman Yaşar da bu konuya değinmiş. Hatta Medvedev 2020’de Grand Slam kazanırsa, bunun mental gücü sayesinde olacağını söylemiş.

Son birkaç ayda Daniil Medvedev’i seyirciyle gerildiği daha sonra özür dileyerek seyirci desteğini arkasına aldığı, hep akıllardan kalıcı konuşmalar yaptığı, karısına teşekkür ettiği ve korta en iyi oyununu yansıttığı durumlarda gördük. “Bu çocuk kim? Onu ilk defa izliyorum!” pozisyonundan “Her turnuvada final oynayan çok iyi çocuk” pozisyonuna çok hızlı bir geçiş yaptı. Onu izlemek ayrı bir heyecan. Sezonun geri kalan kısmında neler yapacak büyük merak konusu, bu formu 2020’ye taşıyabilecek mi bu da önemli bir soru. Hepsini zaman gösterecek, biz şimdi onu izlemenin keyfini sürelim…

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR