19 Ocak 2022 Çarşamba 04:10
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Uzayda yürüyen kadınlar

İsrail doğumlu İsveçli NASA astronotu Jessica Meir ve Michigan doğumlu Christina Koch, tarihte ilk kez tüm ekibin kadın olduğu bir uzay yürüyüşü gerçekleştirdi.

Dünya 2152 görüntüleme
21 Ekim 2019 Pazartesi

Kadınlardan kurulu ekibin Uzay İstasyonu Quest’in uzaya açılan hava geçirmez kapısından dışarı çıkmalarının sebebi bozuk bir enerji panelini yenisi ile değiştirmekti.

The Guardian gazetesine konuşan ve  Expedition 24 projesinde şimdiye kadar üç uzay yürüyüşünü başarı ile tamamlamış olan kadın astronot Tracy Caldwell Dyson, kadınların başarısını çok önemli bir gelişme olarak niteledi.  Dyson şu ifadeleri kullandı: “Bu başarının kutlanması gerek. Aynı zamanda aramızda birçok kadın, bir gün, bu başarıyı ‘kadınların başarısı’ değil de normal bir başarı olarak görülmesini büyük umutla bekliyor.” 

Şu ana kadar 14 kadın ve 213 erkek uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. Tarihte uzayda yürüyen ilk kadın, 1984 yılında Rus kozmonot Svetlana Savitskaya idi. 

Kadınların uzay yürüyüşü, yalnızca tek orta boy uzay giysisi olduğu için, NASA tarafından 7 hafta geciktirildi. NASA yaptığı son basın toplantılarından birinde herkese uyacak yeni bir uzay giysisinin prototipini tanıttı.  Yeni giysinin Ay’a ayak basacak ilk kadın tarafından giyilmesi planlanıyor.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental