6 Aralık 2021 Pazartesi 02:13

‘Saraya’da Eski İstanbul Konak ve Evleri Sergisi’

Tel Aviv Büyükelçiliği ve Türkiyeliler Birliğinin işbirliğiyle düzenlenen Dr. Yosef Sibi’nin ‘Eski İstanbul Konak ve Evleri Sergisi’nin açılışı 2 Kasım akşamı Yafa’daki Türk Kültür Merkezi Saraya’da gerçekleşti. Açılışta Anadolu Ajansı ve TRT de hazır bulundu.

Yakup BAROKAS Dünya 3498 görüntüleme
6 Kasım 2019 Çarşamba

Serginin düzenlendiği Saraya (Yeni Hükümet Binası), tarihi Yafa Meydanında, II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı anısına, 1901 senesinde inşa edilen Saat Kulesinin yanında yer alıyor. Mimar Baruch Peppermeister tarafından tasarlanmış Yeni Saraya, neo-klasik tarzda uzun cephesinin yanı sıra, girişteki geniş merdivenleri ile tipik Osmanlı mimarisi tarzını yansıtıyor.

1948 yılındaki savaşta büyük hasar gören yapı, Tel Aviv Türk Büyükelçiliğinin girişimiyle Tel Aviv-Yafa Belediyesi tarafından restore edilerek kültür merkezi olarak kullanılmak üzere Türk Büyükelçiliğine tahsis edilmişti.

Tarih kokan bir ortamda ‘Eski İstanbul Konak ve Evleri Sergisi’nin ne denli örtüştüğünü tahmin edebilirsiniz. Fonda, Ferhat Livaneli’nin enstrümantal Türk Sanat Müziği eserlerinin çalındığı mekanda sergilenen otuzdan fazla ışıklandırılmış maketin yarattığı atmosfer, Saraya’nın tarihi dokusu ve gece ışıklandırması altında Yafa Meydanının rengarenk manzarası ile bütünleşince inanılmaz bir görüntü oluştu.

Törenin sunuculuğunu üstlenen Danışmanlar Kurulu Başkanı Av. Yakup Barokas “Hoş geldiniz” konuşmasından sonra eserleri sergilenen ürolog Doktor Yosef Sibi’yi tanıttı. 1943 yılında İstanbul Balat’ta doğan sanatçının 1969’da İsrail’e göç ettiğini, Aşkelon Barzilay Hastanesinde üroloji bölümünü kurduğunu ve uzun yıllar bu bölümü yönettiğini belirtti. Barokas, Sibi’nin çalışmalarının ilham kaynağının 50 yıl önce terk ettiği Türkiye’deki çocukluk anıları ve o dönemde ülkenin çok kültürlü yapısı olduğunun altını çizdi.

Sözü alan Dr. Yosef Sibi, eserlerinin birçoğunu gerçekleştirdiği ameliyatlar arasında kendisine sakin ve sessiz bir ortam aradığı zamanlarda aldığı ilhamla yaptığı çizimlerin bir sonucu olduğunu belirtti. Dr. Sibi, tarihi bir Balat evi modeli hazırladığında sadece dış cepheyi düşünmediğini, bu yapının içinde yaşayanların mahremiyetini de yansıtmaya çalıştığını izah etti. Eski meslek ve zanaatları da aktarırken küçük ayrıntıları önemsediğini, günümüzde yok olan mesleklere eserlerinde yer verdiğini açıkladı.

Türkiyeliler Birliği Başkanı Ovi Roditi Gülerşen, 60 yıldır İsrail’de faaliyette olan Türkiyeliler Birliğinin iki ülke halklarının ilişkilerinde kültürel açıdan katkıda bulunmak amacıyla çalışmalar yaptığını, geçmiş dönemde merhum Dışişleri Bakanı İsmail Cem’den üstün hizmet madalyası alarak da bu çabalarının taçlandığını belirtti. Başkan, iki ülke arasındaki köprüyü açık tutmak için gönüllü arkadaşlarla kültürel ve sosyal faaliyetlere önem verildiğini vurguladı.

Sergilenen eserlerde her birimizin çocukluk anılarından bir parça görmenin mümkün olduğunu dile getiren Gülerşen, ayrıca tüm minyatür modellerin marangoz kalıntıları, seramik parçaları gibi geri dönüşüm malzemelerinden yapıldığını ve bu çevreci yaklaşımın da büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Son olarak söz alan Türkiye Maslahatgüzarı Tolga Budak, öncelikle Türkiye Büyükelçiliğine bağlı Saraya olarak tanınan bina hakkında bilgi verdi. Binanın Turizm ve Kültür Bakanı Nabi Avcı ile Tel Aviv Belediye Başkanı Ron Huldai tarafından açılışı yapılarak 2017 yılında hizmete girdiğini hatırlattı. Budak bu tür faaliyetlerin sürdürüleceğini ve böylece İsrail ile Türkiye halkları arasındaki hâlihazırda mevcut olan kültürel bağları güçlendirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Açılış törenin sonunda sanatçı Renin Meseri ve Jarky Zadick, Türk sanat müziği ve Ladino şarkılardan oluşan bir dinleti sundular. Açılış konuşmaları ve müzik dinletisinin ardından, konuklar 30 kadar maketten ve çok sayıda objeden oluşan sergiyi izledi. Sergi alanı köşk ve binalar, vapur iskeleleri ve eski vapurlar, unutulmuş meslekler, ibadethaneler gibi farklı konseptlerden meydana gelen bölümler halinde hazırlandı. Atatürk’ün doğduğu evin maketinin yer aldığı bölüm özellikle takdir topladı. Sergi alanında ayrıca ekrandan eski İstanbul evleri ve konakları ile ilgili bir film yansıtıldı.

Sergi üç ay boyunca perşembe - cuma günleri turist ve ziyaretçilere açık olacak.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel