24 Temmuz 2021 Cumartesi 07:38
Radisson

Gazze’de İslami Cihad operasyonuna roketli karşılık

İsrail’in terör eylemlerinden sorumlu tuttuğu İslami Cihad komutanını Gazze’ye operasyon düzenleyerek öldürmesinin ardından bölgede tansiyon yükseldi.

Dünya 2069 görüntüleme
13 Kasım 2019 Çarşamba

160 roket 39 yaralı

  Operasyonun ardından, İsrail’in güney kentleri başta olmak üzere, Tel Aviv de dahil, birçok sivil yerleşimi Gazze’de ateşlenen roketlerin hedefi oldu. Birçok noktada, okullar ve işyerleri tatil edildi. Halk roket sirenleri ile günü sığınaklarda geçirdi.

  İsrail, salı günü, akşam üstü saatlerine kadar, 50 farklı hedefe 160 roketin ateşlendiğini açıkladı. 60’dan fazla roket, Demir Kubbe savunma sistemi tarafından imha edildi.

  Bu süre içinde ikisi şarapnel parçalarından olmak üzere toplam 39 sivilin yaralandığı açıklandı.

İsrail ordusu yaptığı açıklamada, “İsrail İç Güvenlik Servisi Şin Bet ile ortaklaşa düzenlediğimiz saldırıda Gazze’de İslami Cihad’ın komutanı Beha Ebu El Ata’yı hedef aldık” ifadelerini kullandı. Ebu El Ata’nın, İsrail’i hedef alan birçok operasyona doğrudan katıldığı belirtilirken ayrıca drone, keskin nişancı ve son günlerde yapılan füze saldırılarını organize ettiği belirtildi.

Ebu El Ata’nın öldürüldüğü haberi örgüt tarafından da doğrulandı. İslami Cihad’ın, konuyla ilgili açıklamasında İsrail’e deprem etkisi yaratacak bir karşılık verileceği ifade edilirken, “El Ata kahraman cihadi bir faaliyetin tam ortasındaydı. Kaçınılmaz cevabımız Siyonist düşmanları sallayacak” denildi.

Benzer bir açıklama da Hamas’tan geldi. Hamas artan tansiyondan İsrail’in sorumlu olduğu ve El Ata’nın ölümünün cezasız kalmayacağı belirtti.

Gazze’den İsrail operasyonlarına roketli yanıt

Ebu El Ata suikastının ardından İsrail’in Gazze Şeridine yakın yerleşim bölgelerinde alarm verildi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, başta Aşdod kenti olmak üzere Gazze’ye yakın birçok bölgede roket sirenlerinin çaldığı, Tel Aviv de dahil olmak üzere Aşkelon ve Sderot’a roketlerin atıldığı belirtildi.

Atılan roketlerin büyük kısmının İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiği ifade edildi. Sosyal medyada paylaşılan bir videoda Gazze bölgesinden İsrail tarafına orta menzilli füzeler atıldığı ve Demir Kubbe sisteminin füzeleri etkisiz hale getirdiği görüldü.

İsrail devlet televizyonu da Gazze’den atılan bir roketin Aşkelon yakınlarındaki yola düştüğü anın görüntüsünü paylaştı. İsrail basınında çıkan haberlerde de Sderot kentinde iki eve roket isabet ettiği, can kaybının ise yaşanmadığı aktarıldı.

Roketler nedeniyle başta Tel Aviv olmak üzere birçok bölgede okullar ve iş yerleri tatil edildi. Gazze’ye yakın bölgelerde ise tren seferlerine ara verildi. İsrail polisi güvenlik gerekçesiyle Gazze’ye giden yolları geçici olarak kapattığını belirtirken Gazze’ye ticari mal girişinin yapıldığı sınır kapısının kapatıldığını da bildirildi.

 Şam’da İslami Cihad yetkilisine saldırı

Suriye resmi haber ajansı SANA ise El Ata’nın öldürüldüğü sıralarda İslami Cihad örgütünün üst düzey isimlerinden Ekrem El Acuri’nin başkent Şam’ın Mezze bölgesindeki evine İsrail hava saldırısı olduğunu duyurdu. Saldırıda iki kişinin öldüğünü, on kişinin de yaralandığını açıklandı. Saldırıda El Acuri’nin oğlunun yaşamını kaybettiği, El Acuri’nin saldırıdan kurtulduğu belirtildi.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel