12 Mayıs 2021 Çarşamba 04:34
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

BM Genel Sekreteri antisemitizmle mücadele sözü verdi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kristal Gece’nin yıldönümünde kurum olarak antisemitizmle daha fazla mücadele edileceğinin sözünü verdi. Guterres, “Kimse nefret etmek için doğmadı; hoşgörüsüzlük önlenebilir ve öğrenilemez” dedi.

Dünya 1566 görüntüleme
13 Kasım 2019 Çarşamba

Kristal Gece’nin yıldönümü münasebetiyle konuşan BM Genel Sekreteri, “Kimse nefret etmek için doğmadı; hoşgörüsüzlük önlenebilir ve öğrenilemez” dedi.

New York’taki Yahudi Mirası Müzesinde düzenlenen bir toplantıda 1938’de Almanya ve Avusturya’da Yahudilere karşı yapılan şiddetin gerçekleştiği Kristal Gecenin 81. yıldönümü üzüntüyle anıldı.

Antisemitizm, ırkçılık ve diğer nefret biçimlerini vurgulamak için devam eden mücadelesinin altını çizen bir konuşmada, Guterres sürekli dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Guterres, Yahudi Soykırımı’ndan onlarca yıl geçmesine rağmen Yahudi nefretinin hâlâ yaşadığını belirtti. Yahudileri hedef alan dünyadaki son olaylardan bahseden Genel Sekreter, “Mezarların tahrip edilmesi ve Amerikan tarihindeki en vahşi antisemit saldırı olan Pittsburgh Sinagogu katliamı bu nefretin halen yaşadığının birer göstergesi” yorumunu yaptı.

BM Genel Sekreteri ebeveynlere, öğretmenlere ve siyasi liderlere acil eylem çağrısında bulunarak nefretin yok edilmesi için çalışma yapılması gerektiğini dile getirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU