28 Şubat 2021 Pazar 18:57
vakko
vakko

SSM’DE ‘Avni Lifij. Çağının Yenisi’ Sergisi

Türk resim tarihinde özgün bir yere sahip olan Avni Lifij’in (1886-1927) bilinmeyen dünyasına ışık tutan ‘Avni Lifij. Çağının Yenisi’ sergisi, Sakıp Sabancı Müzesinde devam ediyor.

Tuna SAYLAĞ Sanat 2111 görüntüleme
13 Kasım 2019 Çarşamba

 Lifij’in öncü bir eleştirmen-yazar ve fotoğraf sanatçısı olarak yaptığı çalışmalar, poşadlar, otoportreler, manzara, çizim ve desenlerinden oluşan 800’ü aşkın eser ilk kez bir araya getirilerek sergileniyor.

Sergide, sanatçının ailesi tarafından titizlikle saklanan aile koleksiyonu ve arşivleri, Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim Heykel Müzesi Koleksiyonu, Ankara Resim ve Heykel Müzesi ve Milli Kütüphane’deki eserler ile sanatçı tarafından kaleme alınmış yazılar yer alıyor. Sergi, 12 Ocak 2020’ye kadar ziyaret edilebilir. 

Al Di Meola, Beatles ve Piazolla şarkıları ile Uniq Hall’da

Efsanevi gitarist Al Di Meola, Yapı Kredi 75. Yıl Konserleri kapsamında Kemuel Roig (Piyano), Fausto Beccalossi (Akordeon), Sergio Sergio Martínez’den oluşan dörtlüsüyle birlikte hem kendi şarkılarını hem de The Beatles ve Astor Piazzolla şarkılarını akustik olarak 21 Kasım’da Uniq Hall’da yorumlayacak. Son olarak geçtiğimiz yıl Opus isimli albümünü yayınlayan Al Di Meola, modern Latin müziğinin caz, caz füzyon ve dünya müziğiyle kucaklaştığı zengin müzik dünyasıyla üretkenlikte hiçbir zaman sınır tanımadı. 

Elda Sasun ile ‘Kadim Bilgeliğin İzinde’ ARKEOPERA’da

Kadim bilgelikle ilgili merak ettikleriniz, Arkeopera Kitabevinde gerçekleşecek dört haftalık atölyede sizleri bekliyor. Kadim Mezopotamya topraklarıyla başlayıp yine bu topraklarda yer alan Göbeklitepe ile bağlanacak olan okuma atölyesinde Elda Sasun ile kadim bilgeliklerin izinden giderek şans, tesadüf, kader gibi kavramları irdeleyecek ve kelimelerin gücüne şahit olacaksınız. Tel Aviv Üniversitesi Sosyoloji ve Antropoloji bölümlerinden mezun olan gazetemiz yazarlarından Elda Sasun, aynı üniversitede School of History’de de eğitim aldı.

www.arkeolojisanat.com 

Galeri Ark Ressam ÖZDEMİR ALTAN’ı ağırlıyor

Türk resim tarihinde önemli izler bırakan duayen ressam Özdemir Altan, ilk kez sanatseverlerle buluşan kolajlarını 3 Aralık’a kadar Çiftehavuzlar GALERİ ARK’da izleyiciler paylaşıyor. Modern, Avangard düşünce, Pop Art ve özellikle Postmodern sanatın Türkiye’deki ilk uygulayıcılarından olan Altan, yapıtlarında değişik doku, strüktür eleman, malzeme, sanat görüşü, ışık vb. aykırılığın rastlantısal olarak bir araya gelmesiyle oluşan bir sanat anlayışını benimsemiştir. Sanatçı halen resim çalışmalarına devam etmektedir. 

Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann FİLMLERİ PERA MÜZESİNDE

Pera Müzesi Film Programları, ‘Seçilmiş Aileler: Tomer Heymann’ seçkisini 13-29 Kasım tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşturuyor. Retrospektif niteliğindeki program, gerçekliğin peşine düşerken insanı odağına almayı elden bırakmayan İsrailli usta belgesel yapımcısı ve yönetmen Tomer Heymann’ın aile kavramını sorgulayan altı filmine odaklanıyor. Program kapsamında 24 Kasım Pazar günü, saat 15.00’te gerçekleşecek Taçsız Kraliçe (The Queen Has No Crown) adlı film gösteriminin ardından sinema yazarı Nil Kural, yönetmen Tomer Heymann ile bir söyleşi yapacak.

www.peramuzesi.org 

BRYAN ADAMS Ülker Spor Arena’yı sallayacak

Ünlü şarkıcı Bryan Adams’ın İstanbul konseri, 16 Kasım Cumartesi akşamı Ülker Spor Arena’da gerçekleşiyor. Edebi, bazen de politik şarkı sözleri yazan ve aralarında Grammy ile MTV’nin de bulunduğu sayısız ödül kazanmış olan Adams, Billboard tarafından müzik tarihindeki en başarılı 38’inci sanatçı seçildi.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU