14 Mayıs 2021 Cuma 19:46
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Yahudileri kurtaran adam 100. yaş gününü kutladı

2. Dünya Savaşında hayatını riske atarak, Nazilerin elinde Yahudileri mutlak bir ölümden kurtaran Jozef Walaszczyk, 100. yaşını Varşova’da sürpriz bir parti ile kutladı.

Dünya 1861 görüntüleme
18 Kasım 2019 Pazartesi

Jozef Walaszczyk halihazırda Polonya’nın yaşayan en yaşlı Uluslararası Dürüst ünvanlı  vatandaşı.  İsrail’deki Yad Vaşem Holokost Müzesi kuruluşundan bu yana 2. Dünya Savaşında Yahudileri kurtaran Yahudi olmayan dünya vatandaşlarına Uluslararası Dürüst madalyası veriyor  ve adlarına adanmış bir ağacı müzenin bahçesine dikiyor. 

Jozef Walaszczyk şimdiye kadar gerek doğum günü veya gerek  anma olarak çok çeşitli faaliyetlere katılmış, konuşmalar yapmış, savaş yıllarında yaşadıklarını paylaşmıştı. 

Ancak bu seferki farklı idi. Doğum gününü düzenleyenler, 100 yaşındaki Walaszczyk’yi evinden sürpriz bir şekilde Ferrari yarış arabası ile aldı ve diğer 19 kurtarıcı ile birlikte Varşova’nın ünlü eğlence mekanı Zamoski Palace’ta  bir restorana götürdü.  Jozef Walaszczyk, alçak profilli Ferrari’ye kendini yerleştirmeye çalışırken basına, “Hayatımın en güzel süpriz doğum günü, beni şereflendirdiniz” dedi. 

Savaş sırasında Varşova’da  bir fabrikada ustabaşı olarak çalışan Jozef Walaszczyk 30 Yahudi’yi Nazilerden kaçırmış, Nazi gizli servisi Gestapo tarafından aranan bir Yahudi kadını evinde saklamış, kadının ülkeyi terk etmesi için sahte belgeler hazırlamıştı.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ