19 Eylül 2021 Pazar 13:44
izmir marriot
izmir marriot

Papa, Holokost’a rağmen antisemitizmin canlanmasını kınadı

Papa Francis İtalya’da antisemitizmin ‘hortlamasını’ kınayarak “Yahudilere zulümde yeniden hortlama var. Kardeşlerim, bu ne insancıldır ne de Hıristiyanlığa uyar. Yahudiler bizim kardeşimizdir” dedi.

Dünya 1674 görüntüleme
20 Kasım 2019 Çarşamba

Papa Roma’da Aziz Petrus Meydanında kalabalık bir izleyici topluluğuna konuşurken, tam dünya Holokost zamanındaki ‘vahşetin’ bittiğini düşünürken, Yahudi nefretinin tekrar şiddetlendiğini dile getirdi.

Associated Press’in haberine göre Papa, “Burada ve orada, Yahudilere zulümde yeniden bir hortlama var. Kardeşlerim, bu ne insancıldır ne de Hristiyanlığa uyar. Yahudiler bizim kardeşimizdir. Ve onlara zulmedilmemesi gerekir. Anlıyor musunuz?” dedi.

Geçtiğimiz hafta İtalya’da bir İtalyan Holokost kurtulanı, aşırı sağcı fanatikler tarafından ölüm tehdidi alınca polis korumasına alınmıştı. Bu durum İtalyan kamuoyunda tepki ve öfke oluşturdu.

89 yaşındaki tabii senatör (yaşam boyu senatör) Liliana Segre geçen ay ırkçılık ve antisemitizm konusunda bir meclis soruşturması başlatmış, sosyal medyada her gün taciz edilince de kendisine polis koruması atanmıştı.

İtalyan aşırı sağ ve nasyonalist partiler, Segre’nin ülkedeki nefret ve antisemitizmi araştırma konusunda resmi bir komisyon kurma önerisinin oylamasında çekimser oy kullanmışlardı.

Buna rağmen, diğer partilerin destekleriyle komisyonun kurulması onaylanmıştı.

Lilliana Segre, 1944 yılında Auschwitz’e gönderilen 776 İtalyan çocuktan biriydi. Bu çocukların sadece 25’i Holokost’tan kurtulabilmişti.

Segre, son yıllarda zamanını okulları gezerek Holokost’un hikâyesini anlatmaya adamıştı.

Araştırmacılar bu yılın ilk on ayında İtalya’da 190 antisemit olayla karşılaşıldığını belirtiyor. Bu sayı 2018 yılının tümünde 197, 2017 yılında ise 130 idi.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel