27 Ekim 2021 Çarşamba 12:03
Op Dr Mücteba Gündüz

BM, Tapınak Tepesini Harem-İ Şerif Olarak Anıyor

Birleşmiş Milletler Üyesi 154 ülke yasa tasarısında Tapınak Tepesini yalnızca İslam dinindeki adı olan Harem-i Şerif adıyla andı.

Dünya 1993 görüntüleme 1 yorum
20 Kasım 2019 Çarşamba

Birleşmiş Milletler, Tapınak Tepesinden yalnızca İslam dinindeki ismi olan Harem-i Şerif olarak bahseden yasa tasarısına ön onay verdi.

Yasa tasarısı BM’nin New York’taki Dördüncü Komitesinden 14 çekimser oyla geçti. 17 üye ise oylamaya katılmadı.  Tasarı, Filistinliler lehine kabul edilen sekiz yasa tasarısından biriydi. Komitenin 15’ten fazla yasa tasarısını kabul etmesi bekleniyor. BM Genel Kurulu yasa tasarısı metinleriyle ilgili son oylamayı aralık ayında gerçekleştirecek.

İsrail’in New York’taki BM misyonunda görevli siyasi koordinatör Ben Bourgel, komiteyi Kudüs konusunda eleştirdi ve BM üyesi ülkeler için Tapınak Tepesi ismini kullanmanın neden bu kadar zor olduğunu sordu.

Söz konusu yasa tasarısı metninde BM’nin “Son zamanlarda Doğu Kudüs de dahil olmak üzere işgal altındaki Filistin Yönetimindeki bölgelerde ve ayrıca Harem-i Şerif’de, Kudüs’teki kutsal mekanlarda yaşanan şiddet olaylarından derin endişe duyduğu” yazıyor.

Yasa tasarısında bölgenin Yahudilik dinindeki ismi olan Tapınak Tepesi ismi geçmiyor. Tapınak Tepesi Yahudilik dininde en kutsal yerken, İslam dininde üçüncü en kutsal yer.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel