29 Ocak 2022 Cumartesi 15:57
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

240 ABD Kongre Üyesinden BM’ye: “İsrail’i Hizbullah’a karşı savunmalıyız”

ABD Kongresinin hem Cumhuriyetçileri hem de Demokratları İsrail’i savunmak konusunda birleşti.

Dünya 2011 görüntüleme
22 Kasım 2019 Cuma

240 Kongre Üyesinin imzalayarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonia Guterres’e gönderdiği mektupta, Hizbullah örgütünün İsrail’e karşı olan saldırganlığı için gerekenin yapılması talep edildi. 

İran yanlısı Hizbullah örgütü, Lübnan’ın güneyinde siyasi ve askeri kontrole sahip bulunuyor. Örgüt, Lübnan İsrail sınırından faydalanarak İran adına İsrail’e karşı saldırılarda bulunuyor. Son zamanlarda gerek Suriye gerek Lübnan’daki İran yanlısı militanların saldırıları arttırması potansiyel bir savaş tehlikesini de beraberinde getiriyor.

Kongre üyeleri imza attıkları mektupta, Hizbullah’ın  askeri tesislerinin Güney Lübnan’da sivil halkın ve büyük yerleşimlerin içinde olduğuna dikkat çekiyor, İsrail’in olası bir Lübnan harekatının binlerce sivilin hayatını tehlikeye atmasından endişe ediyorlar. 

Mektup 2006 yılında BM’nin 1701 sayılı kararına da dikkat çekerek, güney Lübnan’da egemenlik hakkının Beyrut Hükümetinde olduğunu, Hizbullah’ın siyasi ve askeri varlığının kanunsuz olduğunu belirtiyor.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental