19 Ocak 2022 Çarşamba 16:04
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Sacha Baron Cohen’den Zuckerberg’e sert eleştiri

Sacha Baron Cohen, ADL Uluslararası Liderlik Ödülünü alırken Mark Zuckerberg’ e ateş püskürdü.

Dünya 1810 görüntüleme
27 Kasım 2019 Çarşamba

Aktör – komedyen Sacha Baron Cohen, İftira ve Karalama ile Mücadele Birliği’nin (ADL) Uluslararası Liderlik Ödülü’nü alırken yaptığı konuşmasında, Mark Zuckerberg ve diğer sosyal medya CEO’larını ‘nefreti ve şiddeti’ kolaylaştırdıkları için sert bir şekilde eleştirdi.

Ali G ve Borat karakterleriyle tanınan Aktör, dünyanın en geniş sosyal medya platformlarını ‘tarihteki en büyük propaganda makinesi’ olarak adlandırdı. Baron Cohen özellikle Zuckerberg’i hedef alarak, doğruluğu araştırılmamış politik ilanları yayınlamakla suçladı.  Cohen, şunları dile getirdi: “Tüm bu nefret ve şiddet, tarihteki en büyük propaganda makinesi haline gelmiş bir avuç internet şirketi tarafından kolaylaştırılıyor. Parasını öderseniz, Facebook istediğiniz politik ilanı yayınlar, yalan bile olsa... Hatta bu yalanları maksimum etki için en uygun kullanıcılara ulaştırma konusunda size yardım bile ederler. Bu çarpık mantıktan yola çıkarsak, 1930’larda Facebook olsaydı, Hitler’in Yahudi sorununun ‘çözümü’ hakkında 30 saniyelik reklamlar yayınlamasına izin verirdi.”

Baron Cohen, Zuckerberg’in geçenlerde Georgetown Üniversitesinde yaptığı sohbet toplantısında ana hedeflerinden birinin ‘ifade özgürlüğünün mümkün olduğu kadar geniş bir tanımını gerçekleştirmek’ olduğunu söylediğini hatırlatarak, “Özgürlüklerimiz hem kendi içlerinde sınırlıdırlar hem de onlar aslında, sizin burada Amerika’da söylediğiniz gibi, yaşama hakkı, bağımsızlık ve mutluluk arayışlarımıza ulaşmak için bir yoldur. Fakat günümüzde bu haklar nefret, komplo ve yalanlarla tehdit edilmekteler” dedi.

İngiliz aktörün konuşmasını, The Social Network filminin senaristi Aaron Sorkin’in Zuckerberg’i ‘çılgın yalanları’ yaymasına yardım ettiği için suçladığı açık bir mektubu takip etti.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR