25 Ekim 2020 Pazar 05:15

Alman Şansölyesi Nazi kampı Auschwitz’i ziyaret etti

Angela Merkel, Federal Almanya Şansölyesi kariyerinde 14 yıl sonra Auschwitz Ölüm Kampını ziyaret etti.

Dünya 1946 görüntüleme
6 Aralık 2019 Cuma

Merkel Nazi eski kampında yaptığı konuşmada, Avrupa’da yeni bir dalga olarak ortaya çıkan antisemitizmle  tüm gücü ile  savaşacağını belirtti.

2. Dünya Savaşı’nda Yahudi soykırımının bir sembolü olan Auschwitz Nazi kampı şimdiye kadar görevdeyken üç Alman şansölyesi tarafından ziyaret edildi. 

Nazi kampı 27 Ocak’ta Sovyet Kızıl Ordusu tarafından özgürlüğüne kavuşmasının 75. yılını kutlayacak. Merkel’in ziyareti bu açıdan Avrupa’ya siyasi bir mesaj olarak görülüyor. Merkel’in yönetiminde Alman hükümeti geçtiğimiz günlerde  Auschwitz-Birkenau vakfına da 60 milyon Avroluk  bir yardım yaptı. 

Merkel ziyaretine ünlü Nazi sloganı “Çalışmak Seni Özgür Kılar” yazan kampın ana giriş kapısında başladı. Ziyaret sırasında Merkel ve beraberindekiler Ölüm Duvarı olarak bilinen ve yüzlerce kişinin kurşuna dizildiği  duvarın başında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. 

Merkel’e ziyareti sırasında  87 yaşındaki Holokost  ve Auschwitz Kurtulanı  Bogdan Stanislaw ile Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki eşlik etti.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR