26 Eylül 2020 Cumartesi 02:45

2. İzmir Sefarad Kültür Festivali başlıyor

Geçen yıl ilki yapılan İzmir Sefarad Kültür Festivalinin ikincisi bu yıl 26 Aralık – 3 Ocak tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festival kapsamında birçok sinagogda etkinlikler düzenleniyor.

Toplum 2195 görüntüleme
11 Aralık 2019 Çarşamba

Nesim Bencuya


Festival, kentin en önemli bileşenlerinden olan, ancak uzun zamandır İzmir kent kültürü sahnesinde göremediğimiz Sefarad kültürünü yaşatıyor ve paylaşıyor. Konak Belediyesi ve İzmir Musevi Cemaati tarafından düzenlenen, Tarkem, Kentimiz İzmir Derneği, İzmir Sefarad Kültür Mirası Derneği ve Alsancak Dostlar Fırınının destekleriyle bu yıl ikinci kez gerçekleştirilen festival geleneksel bir etkinlik olmaya başlıyor. İzmir kentinin ve 16. yüzyıldan itibaren, özellikle bugünün Konak ilçe alanının etnik mozaiğinin önemli bir bileşeni olan Sefarad toplumunun hafızasında büyük bir kültür birikimi barınmakta. Sefaradlar Anadolu’ya geldiklerinde sadece kendi kültürlerini getirmemiş, yüzyıllar boyunca Müslüman ve Hristiyan toplumu ile yan yana, iç içe yaşamanın sonucu olarak bu kültürlerden birçok öğeyi de kucaklamışlardır. Sonuçta; müziği, mutfağı, gelenekleri ve sanat ve edebiyata yansımaları ile dünyada tek olan, İzmir’e özgü bir Sefarad kültürü ortaya çıkmıştır.

Program kapsamında Foresteros Sinagogu, Sinyora Sinagogu, Hahamhane bahçesi, Beit İsrael Sinagogu ve Kemeraltı Portekiz sinagogunda sergi açılışları, müzikli ve yemekli gece, konuşma, sunum, söyleşi, kitap lansmanı, Hanuka töreni, Flamenco gitar dinletisi, film gösterimleri, temsili düğün ve Dario Moreno ezgileriyle bir kapanış gecesi gerçekleşecek.

 

 

 

 


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR