24 Ekim 2020 Cumartesi 06:48

Trump Yahudi üniversite öğrencileri için koruma kanunu çıkarttı

ABD Başkanı Donald Trump üniversitelerdeki Yahudi öğrencilerin son zamanlarda karşılaştıkları antisemitizme karşı Başkanlık Kararnamesi imzaladı.

Dünya 2277 görüntüleme
12 Aralık 2019 Perşembe

Başkanlık Kararnamesi ABD’de anayasa gereği  başkanın tek imzası  ile çıkarttığı kanun olarak biliniyor.

İmzalanan kararnamenin bir benzerinin hem Demokrat hem de Cumhuriyetçilerin ortak desteği ile yakında Kongre’den de çıkması bekleniyor. 

Çarşamba günü Beyaz Saray’da törenle imzalanan Kararname ile ABD Devletinin, Yahudiliği, hem bir ırk, hem bir ulus, hem de bir din olarak tanıması kanun oldu.

Dolayısı ile kampüslerde artık İsrail aleyhtarlığını bahane ederek yapılan gizli-antisemitizm savcılar tarafından ırkçılık ve Yahudiliğe karşı nefret söylemi olarak nitelenebilecek. Aynı şekilde üniversite tüzel kişiliklerinin de karıştığı antisemit hareketlerden sonra üniversitenin finans kaynakları devlet tarafından kesilebilecek.

Trump, yardımsever işadamı Robert Kraft ve bir grup Kongre üyesinin de hazır bulunduğu imza töreninde yaptığı konuşmada, Kongre’nin benzer kanunu çıkarmak için halen ayak sürttüğünü belirtti ve “Ne engel var önlerinde bir türlü yapamıyorlar işte” dedi.

Kanunun öncelikle kampüslerde son zamanlarda faal olan Filistin destekçisi BDS örgütünü hedef alacağı gelen haberler arasında.  BDS son zamanlarda kampüslerde yaptığı faaliyetlerde Yahudi öğrencileri hedef  göstermişti.

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR