25 Ekim 2020 Pazar 05:06

Nazilerden Yahudileri kurtaran Brezilyalı için pul basıldı

İsrail’deki Yad Vaşem Holokost Müzesi tarafından verilen Uluslararası Dürüst Madalyası sahibi iki Brezilyalıdan biri olan Aracy Moebius de Carvalho Guimaraes Rosa için pul basıldı.

Dünya 2418 görüntüleme
13 Aralık 2019 Cuma

Savaş sırasında Brezilya’nın Hamburg Elçiliğinde  baş memur statüsünde çalışan Rosa, Nazilere ve  zamanının Brezilya hükümetinin Yahudilerin göç etmesine koyduğu yasağa rağmen, verdiği pasaportlarda tahrifat yaparak yüzlerce Yahudi’nin Almanya’yı terk etmesini sağlamıştı. 

Rosa’nın Yahudileri Brezilya’ya sokmak için kullandığı taktiklerden biri, Almanların şart koştuğu ve Yahudilerin kimliğini belirleyen J harfini pasaportlardan silmekti. 

Nazi rejiminin hüküm sürdüğü o yıllarda Yahudileri korumanın cezası ölümdü.  Brezilya’da Alman asıllı bir anneden doğan Rosa veya sonradan anılacağı takma isim ile Hamburg’un Meleği, 1936 yılında Almanya’da elçilikte çalışmaya başlamış, ve Konsolos Yardımcısı Joao Guimaraes ile evlenmişti.   

Çift 1942 yılında Brezilya’nın Nazi Almanya’sı ile barışı bozup müttefiklere katılması sonrası Hamburg’u terk ederek ana yurtlarına dönmüştü.  2011 yılında aramızdan ayrılan Rosa, 1982 yılında Yad Vaşem tarafından Uluslararası Dürüst Madalyası ile onurlandırılmıştı.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR