30 Kasım 2021 Salı 02:32

Hanuka 2019 Yahudilerin tarihi semti Galata’da kutlandı

Bir zamanlar Yahudi cemaatinin yoğun olarak yaşadığı İstanbul’un Galata mahallesi 28 Aralık Cumartesi günü güneş battıktan sonra tarihi bir güne şahitlik etti.

Toplum 3567 görüntüleme 1 yorum
29 Aralık 2019 Pazar

Türk Yahudi Toplumunun, Beyoğlu Belediyesi ile ortak düzenlediği Hanuka kutlamasında, bayramın 7. mumu törenle yakılırken, Sami Levi Orkestrası da konuklara bir konser verdi.   Tören, Yahudi kutsal günü Şabat’ın bitiş dualarının Neve Salom Sinagogunda tamamlanmasından sonra başladı.   

Hanuka Bayramı için konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız şunları söyledi:

"Yahudi vatandaşlarımız, sayın başkonsolosumuz, sayın metropolit, kıymetli hanımefendiler, Beyoğlulular sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Hanuka Bayramınız kutlu olsun. Bütün dinlerin, inançların, kültürlerin, kendini var edebildiği var olma ümidini özgürce yaşayabildiği Beyoğlu'ndayız, bir tarih şehrindeyiz. Farklı inançlar burada kendilerine en zengin manada, en geniş manada kendilerini ifade etme imkanı buldular. Bayramlar ortak kültürümüzün yaşaması ve geleceğe aktarılması konusunda ortak kültürün  var olması ve yaşatılmasında hep bir zemin teşkil ettiler. Tıpkı Hanuka Bayramı gibi. Bugün burada tarihi şehirde hemen Galata Kulesi'nin yanında yanmakta olan mumların dünyada cehaletin yok olmasına vesile olmasını diliyorum." 

Hanuka Bayramı 2015 yılından bu yana  İstanbul’da kamuya açık alanlarda kutlanıyor.

2015 yılında Cumhuriyet tarihinde ilk kez Hanuka Bayramı Ortaköy Meydanında, devlet erkanının katılımıyla kutlanmıştı.  Hanuka Bayramı, geçtiğimiz yıl da  Şişli Belediyesinin ev sahipliğinde, Türk Yahudi Toplumu ile birlikte Maçka’daki Nişantaşı Sanat Parkında kutlanmıştı.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental