30 Kasım 2021 Salı 21:02

WEb´den Seçmeler

• Ankara’daki ilk günlerinde Yahudi Mahallesinin misafiri olmuştu.Cemaatin seçkin  Yahudilerinden olan Yasef Ruso’nun evinde konaklamıştı.Rusoların torunu Fuli Eşkenazi bunu (tamamını olmasa da) hatıralarında anlatır.Makbule Hanım da, (Atatürk’ün ablası) Atatürk’ü görmeye geldiğinde uzunca süre Ankara Yahudisi Kemal Sevilya’nın evinde kalmıştı... ALİ ASLAN DODURGA – www.ngazete.com

İzak BARON Diğer 2089 görüntüleme
31 Aralık 2019 Salı
  • ÇEŞİTLİ NEDENLERLE GÖÇ ETTİKLERİ İÇİN BUGÜN TÜRKİYE’DEKİ YAHUDİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI ANCAK 15 BİNİ BULUYOR

Yahudiler ülkemizin kadim topluluklarından. Geride bıraktığımız yüzyıl içinde sadece İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde değil, Van’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada yaşıyorlardı. Çeşitli nedenlerle göç ettikleri için bugün Türkiye’deki Yahudi vatandaşlarımızın sayısı ancak 15 bini buluyor.

Tarihî öneme sahip Edirne Büyük Sinagogu birkaç yıl önce restore edilerek ziyarete açılmıştı. Yahudi vatandaşlarımızın şimdi yeni bir heyecanı daha var. Bu hafta sonu, Gaziantep Sinagogu’nun onarımı da tamamlanıyor. Törene, Türkiye Yahudileri Hahambaşı İshak Haleva ile birlikte İshak İbrahimzadeh ve Yaşar Bildirici gibi cemaatin önde gelen isimleri katılacak. Başka ülkelerden gelenler de olacak.

Tarihe, kültüre ve kalkınmaya ciddi katkılar sağlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in çok güzel bir ev sahipliği yapacağını düşünüyorum. Gaziantep, dünyada en fazla sığınmacı barındıran ve bunu büyük bir ustalıkla yöneten şehir olarak parmakla gösteriliyor. Restorasyonun eksiksiz tamamlanması ve mekânın uygun şekilde ziyarete açılması için Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem çok çalıştı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun da katkı sağladı.

HAKAN ÇELİK

https://www.posta.com.tr/yazarlar/hakan-celik/turkiyeye-yakisan-bir-girisim-daha-2229506

 

  • ATATÜRK DE ANKARA’DAKİ İLK GÜNLERİNDE YAHUDİ MAHALLESİNİN MİSAFİRİ OLMUŞTU. CEMAATİN SEÇKİN YAHUDİLERİNDEN OLAN YASEF RUSO’NUN EVİNDE KONAKLAMIŞTI

27 Aralık 1919 tarihinden sonra Ankara'ya giderek artan bir akın (göç) başlamıştı.Kısa bir süre sonra ilk TBMM’nin açılışı için Ankara’ya gelen vekiller ve diğer zevat için kalacak yer sıkıntısı çekiliyordu. Şehrin en modern ve büyük konaklama merkezi Taşhan'da odalara ilave yataklar konuluyor ama yine de karmaşa ve izdiham yaşanıyordu.

Diğer oteller oldukça küçük ve sıradandı. Bir odada birçok kişinin kaldığı en bakımsız hanlarda bile yer bulmak imkânsızdı. Çoğunluğu gayrimüslim Ankaralılar olan işletme sahipleri ücretleri fahiş bir oranda artırıyorlardı.  yeni girişim ve gelişmeleri içtenlikle destekliyor olsalar da yabancılara oda vermeye (pansiyonculuk) pek yanaşmıyorlardı. Bunun en önemli nedenlerinde birisi de Ankara evlerinde pek erkek kalmamış olmasıydı. Genç, yaşlı neredeyse bütün Ankara erkekleri (Müslüman Türkler) gönderildikleri cephelerde kırılmışlardı.

Dolayısı ile bütün evlerde hüzün hâkimdi ve pansiyonculuk o devrin kadın, çoluk çocuk ve yaşlı ağırlıklı Ankara Türklerinin  ruhuna uygun düşmüyordu. Lakin fertleri hiçbir cepheye gönderilmemiş olan Yahudi Mahallesi’ndeki evler, zamanının Ankara’sının iyi evleri arasında sayılırdı. Kendilerine ait "ritüelik banyo yapabildikleri hamamları, İbadethaneleri (Sinagog), çarşıları vb. bulunmaktaydı. Zaten doğuştan ticaret erbabı Yahudiler pansiyonculuk işine çok çabuk alıştılar. Müşterilerini dikkatle seçiyorlar ve daha çok ödemede sorun yaratmayacak vekil, delege, bürokrat, siyasetçi gibi seçkin (ve varlıklı!) konukları ağırlıyorlardı. Yörede tek tük bulunan Türk ve Müslüman ahali de mahallenin yeni sakinlerine (pansiyonerler) sempatik davranıyordu.

Mahalle zaten birçok sebepten ötürü(!) emniyetli bir bölgeydi. Atatürk de Ankara’daki ilk günlerinde Yahudi Mahallesinin misafiri olmuştu. Cemaatin seçkin  Yahudilerinden olan Yasef Ruso’nun evinde konaklamıştı. Rusoların torunu Fuli Eşkenazi bunu (tamamını olmasa da) hatıralarında anlatır. Makbule Hanım da, (Atatürk’ün ablası) Atatürk’ü görmeye geldiğinde uzunca süre Ankara Yahudisi Kemal Sevilya’nın evinde kalmıştı...

Ali Çetinkaya ve Tunalı Hilmi ve daha birçok önemli sima da Yahudi Mahallesinin konukları arasındaydı. Yılların Yahudi Mahallesine ciddi bir hareketlilik gelmişti. Hem de ne hareket... Yahudi evlerinde verilen ufak tefek sosyal, siyasi ve iktisadi sufleler ricalara, ricalar da uygulamalara dönüşüyordu. O Yahudi Mahallesinde Hüsamettin Cindoruk ve Çevik Bir gibi birçok renkli isimin de doğup büyüdüğü kendi evleri bulunmaktaydı. Günümüzde terk edilmiş metruk ve virane bir mahalle görüntüsünde olan mahalle de hala hizmet veren iki yer kalmıştır. Musevi mimarili ve tezyinatlı Şengül Hamamı ve Pentagramlı Seferad Sinagog'u! Daha sonraları mübadele ile gelen Selanik ağırlıklı familyalar Ankara’da kalacak yer sıkıntısı çekmeye başlayacak ve dönemin davetli Yahudi şehir plancıları onlar için Sıhhiye Vekâletinden başlayıp Çankaya sınırına kadar uzanan bir alanda tek katlı ve bahçeli müstakil evlerden oluşan bir modern açık alan getto şehri inşa edeceklerdi… 

ALİ ASLAN DODURGA

http://www.ngazete.com/ataturkun-ankara-gelisi-ve-yahudi-mahallesi-1195yy.htm

 

  • “ALP HOCA YILLARCA BİNLERCE İNSANIN HAYATINI DEĞİŞTİRDİ. MUTLAKA BİRİ DE ONUN HAYATINI DEĞİŞTİRECEKTİR”

ALP Gürkan; yakından tanıdığım bir isim...

Genel cerrah; organ nakli konusunda Türkiye’nin en iyilerinden...

Geçenlerde bir meslektaşı aradı ve dedi ki...

“Alp için kemik iliği arıyoruz...”

Hocayı bir süredir görmüyordum.

Telefonu kapattıktan sonra içimden “Alp hoca yıllarca binlerce insanın hayatını değiştirdi. Mutlaka biri de onun hayatını değiştirecektir” diye düşündüm.

Alp Gürkan kim önce onu anlatayım.

1981 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimini tamamladı. Sonra Yale University Kardiyovasküler Cerrahi Bölümü Deneysel Cerrahi Merkezi’ne gitti. İhtisasını Ege’de tamamladı. 1992’de Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde organ nakli bölümünü kurdu. Ve aynı yıl Harvard Üniversitesi Women’s and Brigham Hastanesi’ne giderek eğitimler aldı. Dönünce Tepecik Hastanesi’nde organ nakli ameliyatlarına başladı. Türkiye’de organ nakli ile ilgili ilk çapraz böbrek nakli, ilk laparoskopik verici ameliyatı, ilk ince barsak nakli gibi ilkleri uyguladı.

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi’nin organ nakli bölümünü kurdu, ardından İstanbul Bilim Üniversitesi ve Florance Nightingale Hastanesi’nde Genel Cerrahi Profesörü ve Böbrek Nakli Merkezi sorumlusu oldu.

Birçok ulusal kongrede sunumlar yaptı; Sağlık Bakanlığı, İzmir Tabip Odası, SSK Genel Müdürlüğü, hasta dernekleri tarafından çeşitli ödüller aldı.

Alp Gürkan çok sayıda kitabın ve bilimsel makalenin de yazarı.

Yaptığı ameliyatların sayısını ne kendisi, ne de yakın çevresi biliyor. Binlerce ameliyat, belki de on binlerce hastanın tedavisini yaptı.

Önceki gün arkadaşları, meslektaşları kısa bir not yayınladılar.

Dediler ki;

“Organ nakli alanında öncü Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Alp Gürkan için ivedi kemik iliği vericisi aranmaktadır. Pek çok can kurtaran meslektaşımızın yardımına koşmak da bizlerin görevidir. Koşullarımız uygunsa kendimiz gönüllü olabiliriz. Ayrıca, bu durumu olabildiğince duyurarak da meslektaşımızın yardımına koşmuş oluruz. Meslektaşımıza geçmiş olsun derken, yardımcı olacağınızdan kuşku duymuyoruz.”

Alp Hoca’ya geçmiş olsun diyorum. Ve birçok insan gibi Alp Gürkan’ın da donörüne kavuşmasını diliyorum.

DENİZ SİPAHİ

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/deniz-sipahi/yillarca-nakil-yapti-simdi-o-nakil-bekliyor-41407490

 

Netten okumalar

 

  • GAZİANTEP SİNAGOGU’NDA 40 YIL SONRA HANUKA BAYRAMI

https://www.amerikaninsesi.com/a/gaziantep-sinagogunda-40-yil-sonra-hanuka-bayrami/5221341.html

 

  • ÇANAKKALE'DE MUSEVİ CEMAATİ HANUKA BAYRAMINI KUTLADI

http://www.canakkaledemokrat.com/haberdetay/Canakkalede-Musevi-Cemaati-Hanuka-Bayramini-Kutladi/32305

 

  • BU KİTAP LEON BAHAR’A ÖLÜMÜNDEN 71 YIL SONRA BİR HAKKIN TESLİMİ - NURTEN YALÇIN ERÜS

http://www.diken.com.tr/bu-kitap-leon-bahara-olumunden-71-yil-sonra-bir-hakkin-teslimi/

 

  • HİTLER ÜZERİNE NOTLAR - 4 / OLGULAR, DOLGULAR – ÜMİT KIVANÇ

http://platform24.org/yazarlar/4141/hitler-uzerine-notlar---4---olgular--dolgular

 

  • PARTİSİNDEKİ YARIŞI KAZANAN NETANYAHU İKTİDARI KORUYABİLİR Mİ?

https://www.amerikaninsesi.com/a/partisindeki-yar%C4%B1%C5%9F%C4%B1-kazanan-netanyahu-i%CC%87ktidar%C4%B1n%C4%B1-koruyabilecek-mi-/5223471.html

 

  • İSRAİL'DE 2019 SİYASİ KRİZLERİN YILI OLDU – MUSTAFA DEVECİ

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/israilde-2019-siyasi-krizlerin-yili-oldu/1686854

 

Takılan tweetler

 

ivo molinas@basyazar

İsrail’in varlığını meşru görmeyenlere yahudi karşıtlığı ve ırkçılık suçlamasıyla dava açılıyor bugün özellikle Fransa ve ABD’de.

 

https://twitter.com/basyazar/status/1210929799784468480

 

Ülgür GÖKHAN 🇹🇷@BSKulgurgokhan

#Hanuka Bayramı kutlaması için Çanakkale’ de beraber büyüdüğümüz Musevi kardeşlerimizle birlikteydik.

 

https://twitter.com/BSKulgurgokhan/status/1209534573778014214

 

Cemaat Vakıfları@CemaatVakiflari

İyi pazarlar...

 

https://twitter.com/CemaatVakiflari/status/1211208869495627776

 

Murat Eser@murat_eser

Atina'da "Sefarad" Yahudi mutfağı denemek isteyenler için tek seçenek Gostijo. Daha da önemlisi kim ne derse desin Yahudiler hoşsohbet insanlar belki de çok çektiler için bilmiyorum. Masa örtüsü de çok anlamlı bence. Ayrıca kırmızı şarapları da çok iyi.😎#gostijo #sefarad

 

https://twitter.com/murat_eser/status/1202318743642234880

 

dokuz8HABER@dokuz8haber

🕍İzmir 2. Sefarad Kültür Festivali, Sinyora Sinagogu'nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve İzmir Musevi Cemaati Başkanı Sami Azar'ın konuşmalarıyla başladı. 

Soyer, "Aslolan kentin geleneklerini korumaktır. Bu büyük zenginliği, mirası tüm dünyaya sunacağız" dedi.

 

https://twitter.com/dokuz8haber/status/1210602490481262593

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental