19 Ocak 2021 Salı 04:20
2n14

GKD TİYATROSU SUNDU: Nerede Kalmıştık?

Göztepe Kültür Derneği 11 Ocak gecesinde uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni oyununu UÖML’de sergiledi.

Toplum 1913 görüntüleme
15 Ocak 2020 Çarşamba

 Vivet Yohay

Konuklar, okulun yenilenen fuayesinde kapıların açılmasını beklerken, oyuncular ise kuliste hazırlıklarını ve son provalarını yapmış, heyecanla seyirci ile buluşacakları anı bekliyorlardı. 

Görülen ve fark edilen odur ki toplumumuz insanı, cemaatimiz etkinliklerini sabırsızlıkla bekliyor. Tanıdık, aşina yüzler birbirlerine gülümsemeyi, görüşmeyi, sohbet etmeyi öyle özlemiş ki; fırsatları değerlendirmenin yolu derneklerin, kurumların düzenledikleri etkinliklerden geçiyor. İstanbul gibi kozmopolit ve büyük bir şehirde artık birbirine çok uzak semtlerde oturmak, çoğu kişi için sık görüşebilmeyi gerçekten imkânsız kılıyor. Dünyamızda teknolojinin son sürat kullanıldığını düşünürsek, tanıdıklarımızla bir telefon görüşmesini bile yapabilmek için hala vakitsizlik var hayatlarımızda!..

Ve bu vakitsizliği bir nebze olsun yok eden bir GKD var İstanbul Anadolu Yakasında. En küçükten en büyüğe herkesi bir arada tutmaya çalışan...

Artık eski dernek binası gibi kocaman bir alana sahip değilse de, kocaman yürekli gönüllülerin dar alanlarda çalışmaya hep gönlü var. “Yeter ki insanımızı bir arada tutalım” diyor bu gönüller. 

Oyunun yazarı Aksel Bonfil, geçen yıl oynanan oyunun devamı niteliğinde bir senaryo vücuda getirmiş. Oyunda oynayan kemik kadro, yeni katılan oyuncularla daha da güçlü bu yıl. Konuyu anlatmayacağım; gelin, izleyin, görün, gülün ve olaylar kalbinizi sıkıştırsın, yüreklerinize dokunsun. Ailelerimizle yaşadığımız yürek burkan ya da kahkaha attıran her bir ayrıntı var oyunda. En önemlisi  bu sene özellikle vurgulamak istediğim güçlü bir çocuk kadrosu var. “Aşk her yaşta aşk” dedirten bölüm onlarla daha bir anlam kazanmış. Net, çocuk gözü ve çocuk ifadesiyle. Gençleri de hiç hafife almayalım. Onlarsız asla olmadı, olmayacak. 

Bildiğimiz aile ilişkileri, uzaktaki akrabalar, alışkanlıklar ve tabii hep gelenekler... Oyunun dinamizmi hiç yavaşlamıyor, eksilmiyor. Müzikleri ve koreografileri canlı, tempolu. Bu kez GKD Tiyatro kendini farklı koymuş ortaya. Net bir mesaj veriyor: “Aile birliği her şeyden önemli.”

Gecenin başında İzi Aşkaner ve Selim Gurci Mizrahi’ye plaketlerini sunan ve hoş geldiniz konuşması yapan GKD Başkanı Doğan Yıldız, “Binamız geçici, ruhumuz kalıcı” mesajını verdikten sonra, gençlik gösterisi hakkında konuşması için mikrofonu Jilda Bahar’a devretti. 

Ve sahne; yine interaktif bir oyun, sürprizli, hareketli. 

Oyunun ikinci perdesinde GKD Tiyatrosunun gerçek duayenlerinden Perla Hasan sahnede beliriverdi. Alkıştan inleyen salonda kendi hayatından da örnekler vererek herkesin üzerine düşeni yapması ile hayat daha da güzelleşir ve kolaylaşır diyen yılların tiyatrocusu, hayata gülerek ve sabırla bakmanın sihirli gücünü gözler önüne serdi. 

Gecenin sonunda sevgili yönetmenimiz Çiçek Menda tüm tiyatro ailesiyle birlikte selamlamalarını gerçekleştirdi. Aslında isimlerini burada tek tek saymak gereken, sahne önündeki ve arkasındaki her bir cevher için alkışlar durmak bilmedi. Her zamanki gibi en büyük destekçimiz sevgili Hahambaşı Rav İsak Haleva sahneye davet edildi. Herkesin nefes almadan dinlediği o güzel hitap tarzı ile birlikteliğin mesajını verdi, gençliğe dualarını verirken, herkesten bir Amen almayı da ihmal etmedi. 

Tiyatromuzun gösterimleri devam ediyor. Gözlerinizi ve yüreklerinizi bizden ayırmayın.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU