24 Eylül 2020 Perşembe 01:05

“2. Dünya Savaşı Yahudi düşmanlığı yüzünden çıktı”

92 yaşındaki Holokost tarihçisi Yehuda Bauer, 2. Dünya Savaşının çıkma sebebini Yahudi düşmanlığı olarak açıklıyor.

Dünya 2403 görüntüleme
21 Ocak 2020 Salı

Bauer, Nazi diktatörü Hitler’in “Alman Yahudilerinin eninde sonunda Alman ırkını yok edeceği” şeklinde yarattığı komplo teorisine inandığını, dolayısı ile savaşın en büyük sebebinin bu olduğunu belirtiyor. 

Çarşamba gecesi Kudüs’te yaklaşık 45 dünya liderinin katılacağı Holokost anması kapsamında  İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin  tarafından verilecek yemekte bir konuşma yapacak olan İsrailli akademisyen ve Holokost tarihçisi Bauer, antisemitizmin bir tür sosyal kanser olduğunu, dünyayı tükettiğini, 2. Dünya Savaşı’nın da bunun en büyük kanıtı olduğunu söyledi. 

Yemekte Rivlin ve İspanya Kralı dışında konuşacak üç kişiden biri olacak  olan tarihçi Bauer, konuşmasında Hitler’in 1936 yılında Propaganda Bakanı Hermann Goering’e yazdığı bir nottan bahsedecek. Notta Hitler, Almanya’nın dört yıllık bir dünya savaşına hazır olmasını aksi takdirde Yahudi Bolşevizminin Alman ulusunu yok edeceğini yazmış.

Hitler’in tüm dünyayı ateşe sürükleyen sözleri  ise şöyle devam ediyor: “Bolşevizmin zaferi Versay Anlaşması ile bitmeyecekti, tüm Alman halkının yok edilmesine kadar sürecekti.” 

Versay Anlaşması, Birinci Dünya Savaşından sonra yenik Almanya ile Müttefik devletleri arasında imzalanmış, anlaşma Almanya’nın silahlanmasını yasaklamıştı. Ancak Hitler’in iktidara gelmesi ile Almanya bu anlaşmayı bozmuştu. Bolşevikler  zamanında genel olarak Rus komünist ihtilalini yapanlar olarak biliniyordu. Faşist Nazi Almanya’sı SSCB’yi en büyük düşmanı olarak görüyordu.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR