28 Şubat 2021 Pazar 19:49
vakko
vakko

Holokost’un 75. yılı anılıyor

Bugüne kadar yapılan en büyük Holokost Anma Töreni, 22-23 Ocak tarihlerinde İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Yad Vaşem’in ev sahipliği yaptığı Dünya Holokost Forumuyla gerçekleşiyor.

Elda SASUN Dünya 2542 görüntüleme
22 Ocak 2020 Çarşamba

Dünya Liderleri Kudüs’te

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Cumhurbaşkanı Frank –Walter Steinmeier, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matarella, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexender Van der Bellen, Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence, İngiltere Kraliyet Sarayından Prens Charles ve oğlu Harry, İspanya Kralı Filipe, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, ve daha birçok devletin liderleri Auschwitz’in kurtuluşunun 75. yılını anma törenine katılıyorlar.

‘Bugünkü dünyada antisemitizmin yeri yoktur’

  Beşinci Dünya Holokost Forumu’nun bu seneki teması Holokost’u hatırlamak ve dünyada antisemitizm ile savaşmak. Auschwitz’in kurtarılışının 75. yılının da anılacağı forumda verilecek mesaj çok açık: “Bugünkü küresel toplumda antisemitizmin yeri yoktur.” 
 

Bugüne kadar yapılan en büyük Holokost Anma Töreni, 22-23 Ocak tarihlerinde İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin başkanlığında Yad Vashem tarafından düzenlenecek Uluslararası Holokost forumuyla gerçekleşiyor. Bu forum aynı zamanda tüm dünyaya hâlâ yaşayan antisemitizm ile savaşmayı ve Holokost’ta olanları hiçbir zaman unutmamak “Zhor: Hatırla” mesajını vermeyi amaçlıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden davet edilen liderler Aucshwitz-Birkenau Kampının kurtarılışının ve beş yıl süren savaşta katledilen Holokost kurbanlarının 75. yılını anmak için bir araya gelecekler. Resmi davetliler listesi arasında yer alan 46 liderin katılımı bekleniyor. Davetli listesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Cumhurbaşkanı Frank –Walter Steinmeier, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Matarella, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexender Van der Bellen, Amerika Başkan Yardımcısı Mike Pence, İngiltere Kraliyet Sarayından Prens Charles ve oğlu Harry, İspanya Kralı Filipe, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, ve daha birçok devletin liderleri yer alıyor. Kudüs, gelecek misafirlerin ağırlanması için yoğun bir çalışmada; konaklanacak yerler ve yollar güvenliğe uygun bir şekilde gelecek liderlerin ziyaret saatlerine göre düzenleniyor. Liderler Ben Gurion Hava Limanında karşılanacaklar. Anma töreni ve forum 22 Ocak akşamı Cumhurbaşkanı Rivlin’in davetlilere Cumhurbaşkanlık Konutu ‘Beit Hanasi’de resmi bir akşam yemeği ile başlıyor. 120 garsonun servis yapacağı yemekte tüm davetliler buluşacaklar. Holokost Anma Töreni 23 Ocak günü 13:30’da Yad Vashem de Varşova Gettosu Meydanı adı verilen yerde gerçekleşecek. Tören esnasında Reuven Rivlin, Binyamin Netanyahu, bebekken kardeşiyle birlikte Holokost’tan kurtulan ve aynı zamanda Yad Vashem Kurulu yöneticilerinden Rav Yisrael Meir Lau, Uluslararası Holokost Forum Başkanı Dr. Moshe Kantor ve Yad Vashem Genel Müdürü Avner Shalev’in ekranda gösterilecek belgesel filmler eşliğinde birer konuşma yapması planlanıyor.

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU