24 Eylül 2020 Perşembe 02:11

Türk Yahudi Toplumundan kısa haberler...

Niso Maçoro, Reneta Sibel Yolak

Toplum 1765 görüntüleme
22 Ocak 2020 Çarşamba

Reneta Sibel Yolak’ın yeni kitabı raflarda

Şalom yazarlarından Reneta Sibel Yolak’ın yeni kitabı ‘Ah Şu Kadınlar’ yayınlandı. Yolak yeni kitabı ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Gülmek her kadının hakkıdır ve bu hakkı asla elinden alınmamalıdır. Eğer kadın mutlu olursa ve gülerse tüm aile güler. Mutlu aileler de mutlu toplumları oluşturur. Kadın gülerse çevresi gül bahçesine döner. Kadınların gülmesini isteyen erkekler mutlu olmaya layıktır ve gülmesini bilmeyen kadın yoktur.”

Yazara göre; kadınlar ilham perileri, annelerimiz, hayatımızın temel taşları, yaşamlarımızın mimarlarıdır. Kitabı erkeklerin gözünden yazdığını belirten Yolak, “İstedim ki, ortaya eğlenceli keyifli bir kitap çıksın. Kadınları anlatsın ama herkes kendinden bir parça bulsun… Kadınlar hakkında ne isterseniz bu kitapta var; hikâyeler, fıkralar, eleştiriler… Okuyun seveceksiniz” dedi. 

ŞAAR AŞAMAYİM SİNAGOGUNDA Amerikan sinemasının tarihi konuşuldu

14 Ocak Çarşamba akşamı Dr. Seyfi İşman Şaar Aşamayim Sinagoguna konuk konuşmacı olarak davet edildi.

Amerikan sinemasında Yahudilerin etkisi ve öneminin anlatıldığı gece büyük ilgi ve beğeni ile izlendi. Sunumda İşman, McCartism dönemi sonrası en çok adını duyduğumuz şirketlere ne oldu? Günümüze kadar kimler tarafından nasıl yönetildiler? Derin devlet ile olan ilişkileri nelerdi? Yahudiliği ve İsrail devletinin varlığını Amerikan halkına nasıl duyurdular? gibi sorulara cevap arayarak katılımcılarla paylaştı.

Sinagog Başkanı İzi Hekimoğlu sunumun ardından yaptığı konuşmada Dr Seyfi İşman’a teşekkürlerini sundu ve gecenin anısına küçük bir hediye verdi.

Etkinliğin sonunda bu gecelerin tekrarlanması ve bazı filmleri beraber izleyip yorumlamak konusu konuşularak ayrılındı.

 

Niso Maçoro’ya ‘Mükemmellik’ unvanı

Daha önce AFIAP (Artist of FIAP) unvanına layık görülen ve 60 farklı eseri ile 20 ülkede, FIAP patronajlı 40 uluslararası yarışmalarda, 10’un üzerinde  altın ve gümüş madalya, 270 kez acceptance/sergilenme alan Fotoğraf Sanatçısı Niso Maçoro, Uluslararası Fotoğraf Federasyonu FIAP tarafından EFIAP (Mükemmellik) unvanı ile ödüllendirildi.

Uluslararası Fotoğraf Federasyonu FIAP tarafından, ‘Excellence (Mükemmellik) FIAP’ (EFIAP) unvanı, mükemmel bir tekniğinin olmasının yanı sıra pek çok eseri ile FIAP Patronajlı birçok uluslararası yarışmada  ödül ve acceptance almış olan fotoğraf sanatçılarına veriliyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR