24 Eylül 2020 Perşembe 01:04

MAGEN GRUBU İsrail’i ziyaret etti

14-17 yaş arası gençleri çeşitli aktiviteler ve Tora sohbetlerinde bir araya getirmeyi hedefleyen Talmud Tora Magen grubu sömestr faaliyeti olarak İsrail’e bir gezi düzenledi.

Toplum 1532 görüntüleme
12 Şubat 2020 Çarşamba

Magen Grubu bir hafta boyunca kimlik ve kültür birikimi dolu bir gezi gerçekleştirdiler. Oldukça yoğun geçen gezide gençler Yahudiliği anlamlandırabilecekleri çeşitli konferanslara katılmanın yanı sıra Masada Dağında gün doğumuna şahit olma şansını da yakaladı.

Geleceğin Liderleri, günümüz 48 dünya lideri ile birlikte Yad Vaşem Holokost Müzesini de ziyaret etti. “Bir daha asla” diyerek başladılar, “Hatırlıyoruz” diyerek bitirdiler. Aushwitz’in 75. Kurtuluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında hem bilgilendiler hem de çok önemli temaslarda bulunma fırsatı yakaladılar.

Talmud Tora eğitmenleri Magen Grubuyla önceki senelerde İstanbul genelinde tarihi ve dini mekânları, Edirne Sinagogunu gibi yerleri gezip bilgilendirmişlerdi. O zamanlardan İsrail gezisi planları vardı. Sonunda bu sene Kudüs’ten Tel Aviv’e, Sfat’tan bedevi çadırlarına eğlenceli olduğu kadar eğitici de olan gezi Talmud Tora eğitmenlerinin eşliğinde yapıldı. 

 

Katılımcı gençlerin deneyimleri

Alvi İlker Can: Katıldığım ilk İsrail turu olmasına rağmen gerek gezip gördüğümüz yerler, gerekse yaptığımız aktiviteler çok eğlenceliydi ve çok iyi bir deneyim oldu benim için.

Moti Barokas:”Hayatımda ilk defa Şabat ve Kaşerut’un ne kadar güzel bir şey olduğunu hissettiğim ve arkadaşlıklarımı pekiştirdiğim bu etkinliğin hiç bitmemesini istedim. Bilgi ve eğlence dolu paha biçilemez bir haftaydı.

Heymi Bayar: “Dinimizin gerekliliklerini daha iyi anlayabildiğim, çok keyifli, çok eğlenceli, kahkaha dolu bir haftaydı. Çok güzel bir deneyim oldu.

Vanessa Ennekavi: Bütün aktiviteler bizleri sıkmayacak ve eğlendirecek şekilde özenle hazırlanmıştı, bazıları üzerimde daha büyük etkiler bırakmış olsa da hepsi bana Yahudiliğin değerlerini öğretti ve bazı sorularıma yanıt oldu.  Böyle güzel bir deneyimi yaşadığım için çok mutluyum.

Ediz Habib: Daha evvelki İsrail turundan veya kendi deneyimimden hiç görmediğim veya bilmediğim yeni yerler ve bilgiler öğrendim. Gerek dini olarak gerekse kültürel olarak arkadaşlarımla hep beraber bu kültürü, bu ruhu tattık ve eğlendik. Çok güzel bir deneyimdi benim için.

Aviel Kohen: Bence eğlenceli, çok aktiviteli, bol aksiyonlu bir turdu. Hele Ağlama Duvarı’na gittiğimiz gün çok eğlendim, hep beraber dua ettik. Tek kelimeyle ‘mükemmeldi’.

Yoel  Bilben: Bu turdan önce çoğu şeyi kafamda gereksiz ve sıkıcı buluyordum fakat artık öğrendiğim şeylerle ve daha önce hayatımda şans vermediğim Şabat’a bakmamla artık sinagoga gitmenin, Şabat kurallarını uygulamanın aslında sıkıcı olmayan; tam tersine dostluk ve aile bağlarını güçlendiren birşey olduğunu farkettim. Tur  aynı zamanda tarihimiz ile ilgili muhteşem bilgiler de verdi. Doğruyu söylemek gerekirse bu turdan önce kafamda bir sürü soru işaretleri vardı. Bu turdan sonra hayatımda birçok şeyi değiştirmeye karar verdim.

Melina Leba: Hayatımdaki en hızlı ve eğlenceli geçen haftamdı. Daha önce cevabını bulamadığım soruların yanıtlarını öğrendim. Çok güzel zamanlar geçirdim, çok eğlendim; gezdik, eğlendik, sokaklarda dans ettik...

Selen Bahar: Hayatımda katıldığım ilk turdu. Bu turda Yahudi kültürümüzü, gelenek ve göreneklerimizi daha iyi tanıma fırsatı buldum. Bu tur sayesinde ilk kez Şabat’a baktım ve Şabat’ın bize neler kattığını ve ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Birbirinden güzel yerleri gezdik, farklı lezzetler tattık, dansettik, dua ettik, yeni arkadaşlıklar edindik ve  bu arkadaşlıkları pekiştirdik. Kısacası bu tura iyi ki katılıp hayatımın en güzel deneyimini yaşamışım. Oldukça eğlenceli, keyifli ve bir o kadar da özlem içerecek bir turdu.

Meir Abravaya: Yeni yerler gördüm ve belki hiç gitmeyeceğim yerleri görme şansım oldu. Kendi kültürümle ilgili bir sürü yeni bilgiler öğrendim ve yeni dostluklar kurduk. Yani tur her günüyle muhteşemdi.

Reysi Elmas: Hayatımda, keşke hiç bitmeseydi diyebileceğim deneyimlerden biri oldu. Gerçek bir Yahudi olmanın bir hafta bile olsa nasıl bir şey olduğunu tatmak bana çok büyük şeyler kattı. Bu turda İlk defa Şabat’a bakmış olmam, gün içinde bir Yahudi’nin söylemesi gereken bütün dualara eşlik etmem ve daha birçok şey. Bildiğimi zannettiğim ama aslında daha keşfetmem gereken birçok şeyin olduğu farklı bir kültürün içine dahil olmamı sağladı. Eğitmenlerimizden arkadaşlıklara, gezdiğimiz yerlerden öğrendiğimiz değerli bilgilere kadar her şey unutulamayacak kadar güzeldi. Keşke zamanı geri alabilsek.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR