24 Eylül 2020 Perşembe 00:29

Netanyahu’dan Gantz’a: Danışmanlarını kov

Dünya 1522 görüntüleme
12 Şubat 2020 Çarşamba

İsrail, bir yıldan az sürede üçüncü kez seçime gitmeye hazırlanırken yarışın yine Netanyahu liderliğindeki Likud ile ve Gantz liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı arasında geçmesi bekleniyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mavi-Beyaz İttifak’ın lideri Benny Gantz’a, ABD Başkanı Trump’ı Hitler’le kıyaslayan açıklamalarından dolayı danışmanı Ronen Tzur’u kovması ve eski danışmanı Joel Benenson’la da arasına mesafe koyması gerektiğini belirtti. Netanyahu, Gantz’ın ekibini hedef alan son açıklamalarını, Likud Partisi’nin son mitinginde yaptı.

İsrail basınına göre Gantz’ın şahsi danışmanı Tzur, Mart 2016’da paylaştığı tweet’te Hitler’in Kavgam (Mein Kampf) kitabına gönderme yaparak “21. yüzyılın kitabı: Mein Trumpf” demişti. Tweet’inin yeniden gündeme gelmesi sonrası özür dileyen Tzur, Trump’ın “ABD’nin en cesur başkanı ve son yıllarda İsrail güvenliği için en önemli kişi olduğunu” belirtmişti.

Mavi-Beyaz İttifak’ın danışmanlığını yapan Benenson ise 28 Ekim 2018 tarihinde paylaştığı tweet’inde Almanca ‘yalancı basın’ anlamına gelen ‘lügenpresse’ ifadesini kullanarak “O (Trump), Hitler’in basını şeytan gibi gösteren terimini öğrenmiş olmalı: ‘lügenpresse’. Yani Trump’ın çevirisiyle ‘yalan haberler’” demişti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR