24 Eylül 2020 Perşembe 01:22

Babasının savaş suçlarından dolayı özür dileyen Alman komedyen neo-Nazilerin hedefinde

Neo-Naziler, II. Dünya Savaşı sırasında babasının işlediği suçlardan dolayı bir Holokost kurtulanından özür dileyen tanınmış Alman komedyenini eleştiri yağmuruna tuttu.

Dünya 1679 görüntüleme
12 Şubat 2020 Çarşamba

54 yaşındaki Atze Schröder, popüler bir Tv şovu olan Markud Lanz’ın programında, Auschwitz kurtulanı Eva Szepesi’ye gözlerinde yaşlarla konuşarak, 1941’de Nazi ordusuna katılarak dört sene görev yapmış babası için, “Bir asker olarak berbat şeyler yaptı... Bana sonradan anlattı” diyerek özür diledi. Schröder’in babası dokuz sene önce, 87 yaşında hayatını kaybetti.

Programın yayınlanmasının ardından aşırı sağcılar, özellikle sosyal medyada Schröder’i hedef almaya başladı. Alman RND kanalının haberine göre diğerlerinin yanında hafif kalan hakaretler arasında ‘zihinsel özürlü hain’ ve ‘sistemin kölesi, utanç verici ve iğrenç’ gibi tabirler vardı.

Öte yandan, Auschwitz’in kurtarılışının 75. yıldönümü anısına yapılan televizyon programında kamp ile ilgili anılarını paylaşan 87 yaşındaki Szepesi’den özür dileyen Schröder’i tüm hayranları alkışladı. Programda Szepesi’ye kızı Anita Schwarz da eşlik etti.

Szepesi’nin anlattıkları karşısında duygulanan Schröder, babasının da “Orada oturuyor olsaydı muhtemelen özür dileyeceğini” belirtti. Ve sonra ayağa kalktı, Szepesi’nin gözüne bakıp elini tutarak “Özür dilerim. Hiçbir zaman unutmamalıyız” dedi.

Szepesi daha sonra Alman medyasına Schröder’in hareketinin ‘kesinlikle olağanüstü’ olduğunu belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR