17 Nisan 2021 Cumartesi 20:13
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

İyi ki doğdun Mark Spitz

Amerikalı Yahudi yüzücü Mark Spitz, 10 Şubat 2020 günü 70 yaşına baştı. Zamanında rekorları alt üst eden Spitz, dünyanın sayılı yüzücülerinden biri.

Derya CERASİ Spor 3291 görüntüleme
12 Şubat 2020 Çarşamba

1950 yılında Kaliforniya’da dünyaya gelen Mark Spitz, küçüklüğünden itibaren yüzme ile iç içeydi. Küçük Spitz henüz iki yaşındayken, ailesi Hawaii’ye taşındı ve O her gün Waikiki plajında okyanusta yüzmeye başladı. Dört yaş ve sonrasında birçok yüzme kulübünde yüzen Mark, önemli koçlar tarafından eğitildi. 1964-1968 yılları arasında Santa Clara Lisesinde yüzme hayatına devam etti ve liselerarası yarışmalarda rekorlar kırdı. 1966 yılında, henüz 16 yaşında iken, Amerikan Üniversiteler Birliği yarışmalarında 100 Metre Kelebek’i kazanarak, daha sonra 24 tane kazanacağı bu ödüllerin ilkine ulaştı.

1965 Maccabiyat Oyunlarında dört, 1969 Maccabiyat Oyunlarında altı altın madalya kazandı ve her ikisinde de “En Heyecan Verici Atlet” unvanını aldı. 1967 Pan-Amerikan Oyunları’nda beş altın madalya kazandı ve 2007 yılına kadar bir oyunda en çok madalya kazanan atlet unvanını elinde tuttu.

1968 Olimpiyat Oyunlarında iki altın kazanan Spitz, altı altın madalya kazanacağını düşündüğü için, hayal kırıklığına uğradı. 1972 Olimpiyatlarına kadar efsane yüzme hocası Doc Counsilman ile çalışmak için Indiana Üniversitesine gitmeye karar verdi. Bu olimpiyatlara da yine altı altın madalya kazanacağı düşüncesi ile geldi ama fazlasını yaparak yedi altın kazanmayı, hepsinde dünya rekorları kırarak, başardı.

Olimpiyat rekorları

Son yarış öncesi, hedefi olan altı altın madalyayı kazandığı için, yedinci yarışa katılmamayı düşündü. Katıldığı altı yarışın hepsini kazanan olarak kalmak istiyordu. Kendisini elemelerde ve yarı finallerde geçen Michael Wenden’dan çekiniyordu. Ancak Amerika takımının koçu Peter Daland, 100 metre serbestin olimpiyatların zirvesi olduğunu ve yüzmesi gerektiğini belirtti. O da ikna olarak çekilmekten vazgeçti ve rakibinin dünya rekorunu yaklaşık bir saniye ile kırdı.

Mark Spitz, 2008 yılında Michael Phelps sahneye çıkana kadar, rekorların sahibiydi. Bunun yanında tarzı ile de dikkat çeken bir yüzücüydü. Bir röportajında yüzerken, bıyığının gelen suyu dışarı ittiğini ve ağzına girmesini engellediğini, bu sayede daha hızlı yüzdüğünü söylemişti. Bu da birçok yüzücünün, sonrasında, bıyık bırakmasına neden oldu. İlerleyen yaşına rağmen hâlâ çok iyi olduğunu ve etkili performanslar gösterebileceğini düşünen bazı efsane sporcular gibi, 41 yaşında tekrar havuzlara döndü ancak çok da başarılı sonuçlar elde edemedi. Mark Spitz, olimpiyatlara katılan Yahudi sporculara ve teknik ekibe yapılan saldırı nedeniyle kara bir olimpiyat olan Münih Olimpiyatlarını güzel hatırlamamızı sağlayacak kişilerden belki en önemlisiydi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ