28 Şubat 2021 Pazar 19:30
vakko
vakko

İsrail Türk Kültür Merkezinde 60. yıl kutlaması

İsrail’deki Türkiyeliler Birliğinin kuruluşunun 60. yılı etkinliklerinden ilki, 11 Şubat Salı akşamı Yafo Türk Kültür Merkezinde gerçekleşti.

Elda SASUN Toplum 5193 görüntüleme
19 Şubat 2020 Çarşamba

Türkiye’nin önde gelen keman virtüözlerinden Cihat Aşkın, piyano sanatçısı Gökhan Aybulus eşliğinde, İsrail’deki Türkiye Büyükelçiliğinin himayesinde bulunan Yafo Türk Kültür Merkezi Saraya’da bir resital verdi.

Osmanlı döneminde valilik olarak işlev gören Saraya’nın yüksek tavanlı, şık salonunda gerçekleşen resitale Tel Aviv Maslahatgüzarı Tolga Budak, Başkonsolos Ahmet Rıza Demirer ve eşleri, Dünya Sefarad Federasyonu Başkanı Haim Kohen’in yanı sıra yüzü aşkın konuk katıldı. Dünyaca ünlü lütiye Amnon Weinstein ile ünlü partizan ailesi Bielski’lerin torunu olan eşi Asi’nin konuklar arasında yer alması gecenin güzel bir sürprizi oldu.

Cihat Aşkın Beethoven ve Mozart’ın ardından, Yahudi besteciler Josef Achron ve Ernest Bloch’un ‘Yiddishkeit’ kokan yapıtlarının yanı sıra, özellikle sanatçının ülkesinde çoksatar listelerinde bulunmuş, keman/piyano formatındaki ‘Minyatürler 1’ ve ‘Minyatürler 2’ albümlerinden seçilmiş ‘Kız belin incedir, ince’ ve ‘Sarı gelin’ gibi otantik Türk bestelerini seslendirdi. Cihat Aşkın, uzun yıllar Kibbutz Keshet Eilon’daki master course’larda eğitmenlik yaptı, Shlomo Mintz ve Yair Dalalgibi İsrailli sanatçılar ile birlikte çeşitli konserlerde çaldı ve festivallere birlikte katıldı. Sanatçı, Amnon Weinstein’ın liderliğinde en başta İstanbul’da, ardından da  Kotel’de yapılmış, halen dünyanın çeşitli metropollerinde sürdürülen ‘Violinsof Hope’ projesinin mimarlarından olup sürekli katılımcıları arasındadır.

Cihat Aşkın’a eşlik eden Eskişehir doğumlu Türkiye’nin önde gelen piyano sanatçısı Gökhan Aybulus ise  yurt dışında Moskova Devlet Senfoni Orkestrası, Samara Filarmoni Orkestrası, Ukrayna Ulusal Filarmoni Orkestrası ve ülkemizin önde gelen orkestraları ile solist olarak pek çok konser verdi.

Her iki sanatçı dinleyicilere unutulmaz bir akşam yaşattılar

Cihat Aşkın konseri izlemeye gelen ünlü keman yapımcısı Amnon Weinstein’ı sahneye davet ederek Holokost’ta yaşamını yitiren 14 yaşında bir çocuğun geride kalan kemanıyla başlayan ve günümüze kadar devam eden ‘Umudun Kemanları’ Projesini anlattı. Müziğin sayesinde barış, sevgi ve kardeşlik mesajını ileten Aşkın yoğun alkış ile resitaline son verdi.

Resital sonrasında Türkiyeliler Birliği Başkanı Ovi Roditi Gülerşen de yakında açılacak olan ‘Osmanlıda Yahudi Kıyafetleri’ sergisinin kitabını ve birer teşekkür plaketini sanatçılara sundu. Gülerşen ayrıca böyle faaliyetlerin iki ülke arasındaki kültürel yakınlaşmaya hizmet ettiğini belirtti ve örülmeye çalışılan dostluk bağına bir tuğla eklemenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

Yafo Türk Kültür Merkezi Saraya’da gerçekleşen konser haberi, İsrail’in tanınmış yayın organı Ynet sitesinde de yayınlandı.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU