22 Eylül 2021 Çarşamba 14:17
izmir marriot
izmir marriot

Vatikan Holokost Dönemi arşivlerini açtı

Vatikan, Holokost döneminde görevde olan, oldukça tartışmalı Papa Pius XII hakkındaki arşivleri açtı

Dünya 2850 görüntüleme
4 Mart 2020 Çarşamba

Vatikan’ın, tarihteki en tartışmalı Papa hakkındaki arşivleri pazartesi günü açmasıyla, Pius XII’nin Holokost sırasında 6 milyon Yahudi’nin yok edilmesine neden sessiz kaldığı konusuna ışık tutulması bekleniyor.

200 araştırmacı daha şimdiden Vatikan arşivcilerinin 14 yıldan fazla bir sürede envanter hazırlayarak kullanıma açtıkları çok sayıda dokümana erişim talebinde bulundu.

Ödüllü Alman din tarihçisi Hubert Wolf, pazartesi günü altı asistanı ve iki yılı kapsayacak maddi destek fonu ile birlikte, merhum Papa’nın ‘özel sekretaryasından’ gelen belgeleri incelemek için Roma’ya geliyor.

Pius XII’nin Nazilerle ilişkisi konusunda bir uzman olan Wolf, dini liderin Katolik Kilisenin başı olarak geçirdiği 1939 - 1958 yılları arasındaki dönem boyunca gözleri ve kulakları olan 70 elçisinin aldığı notları inceleme konusunda çok hevesli.

Açılan arşivler ayrıca yazarların sansürlendiği ve bazı rahiplerin komünizm sempatizanlığı şüphesiyle izlendiği II. Dünya Savaşı sonrası dönemi de içeriyor.

Vatikan Holokost ile ilgili önemli bilgiler içeren Cizvitler tarafından derlenmiş 11 ciltlik bir eseri ilk olarak 40 yıl önce yayınlamıştı.

Fakat Papa’nın örneğin Nazi vahşetiyle ilgili notlara ve mektuplara cevapları da dahil olmak üzere bazı önemli parçalar eksik kalmıştı.

Wolf bir söyleşisinde, “Papa’nın toplama kampları hakkında aldığı belgeleri Cizvitlerin zaten yayınladıklarını, fakat cevaplarını görmediklerini” belirtmişti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel