3 Mart 2021 Çarşamba 15:46
vakko
vakko

Fransa’nın Oscar’ını alan Polanski törende protesto edildi

Ünlü yönetmen Roman Polanski, Alfred Dreyfus’un hayatını konu alan filmiyle, César Ödüllerinde en iyi yönetmen ödülünü aldı. 1978’de, 13 yaşındaki bir kıza tecavüzle suçlanan Polanski’nin ödüle layık görülmesi törende protestolara neden oldu.

Dünya 3429 görüntüleme
4 Mart 2020 Çarşamba

En iyi Oyuncu adaylarından Adele Haenel, cuma günkü Cesar Ödüllerinde, Polanski sahneye çağırılırken “Utanç verici!” diye bağırarak, salonu terk etti.

Polanski, haksız yere mahkûm edilen, Fransız Yahudisi olan Yüzbaşı Alfred Dreyfus’un hayatını anlatan ‘An Officer And A Spy’ filmiyle En İyi Uyarlama Senaryo Ödülünü de kazandı. Haenel geçen yıl, 12 yaşındayken rol aldığı ilk filmin yönetmeni Christophe Ruggia’yi, cinsel tacizde bulunmakla suçladı.

Haenel törenden önce “Polanski’yi onurlandırmak, tüm kurbanların yüzüne tükürmekten farksız değil. Bu ödülün verilmesiyle, kadınlara tecavüz etmek o kadar da kötü değil mesajı algılanıyor” diye belirtti.

86 yaşındaki Polanski, 13 yaşındaki bir çocukla yasadışı seks yapmaktan suçlu bulunmuş, ancak 1978’de olası bir hapis cezasına çarptırılmak üzereyken Avrupa’ya kaçmıştı. Polanski, o zamandan beri ABD dışında yaşmakta ve bir suçlu olarak ülkesine iadesinden kaçınmakta. Yıllar sonra, başka kadınlar da Polanski’yi tecavüz ve cinsel istismarla suçlamıştı.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR