15 Nisan 2021 Perşembe 14:27
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Avrupalı liderler antisemitizmle tüm güçleriyle savaşma sözü verdi

Geçtiğimiz hafta Paris’te düzenlenen Avrupa Yahudi Birliği, yıllık politikası konferansında bir araya gelen yaklaşık iki yüz elli katılımcı, ‘Avrupa’da Yahudiler: Daha İyi Bir Gelecek İçin Birlikte’ başlığı altında antisemitizmle mücadele sözü verdi.

Dünya 2138 görüntüleme 1 yorum
4 Mart 2020 Çarşamba

Geçtiğimiz hafta Paris’te düzenlenen Avrupa Yahudi Birliği (European Jewish Association - EJA) yıllık politikası konferansında bir araya gelen yaklaşık iki yüz elli katılımcı, ‘Avrupa’da Yahudiler: Daha İyi Bir Gelecek İçin Birlikte’ başlığı altında gündemi masaya yatırdı. 

EJA’nın ev sahipliğindeki konferansın düzenlediği, Paris’in 17. Bölgesinde bulunan ve değeri on bir milyon dolar olan Avrupa Yahudilik Merkezi binası, hem bir sinagog hem de bir cemaat merkezi olarak kullanılıyor. 2019 yılı Ekim ayında açılan merkezin masraflarının bir kısmı Fransız hükümeti tarafından karşılanmıştı.

24-25 Şubat tarihlerinde gerçekleşen konferansta, Avrupa’da yükselişe geçen antisemitizm konusunda yapılan konuşmalar ağırlıkta oldu. EJA antisemitizmle mücadele için hazırladığı planı açıkladı: Her Avrupa ülkesine konu ile ilgili bir elçi atanması, tüm Avrupa ülkeleri ile Soykırım eğitimlerinin düzenlenmesi ve güncellenmesi konusunda çalışılması, antisemitizmle ilgili suçların cezasız kalmaması için tüm Avrupalı kanun yapıcı ve uygulayıcıları ile işbirliğine gidilmesi ve Uluslararası Holokost Anma İttifakı’nın antisemitizm tanımlamasının tüm Avrupa ülkelerine uygulanması. Bu plan ilk kez şubat ayı başında İsrailli günlük gazete ‘Israel Hayom’ tarafından ortaya çıkarılmıştı.

Konferansta söz alan liderler arasında Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, UNESCO Başkan Yardımcısı Stefania Giannini, İtalya Antisemitizmle Mücadele Sorumlusu Milena Santerini, İngiltere Antisemitizm Danışmanı Lord John Mann ve ABD Antisemitizmle Mücadele ve Gözlemcisi Elan Carr da bulundu.

Hidalgo konuşmasında, “Antisemitizm tarihinde ayrı tutulamayız. Nefret söylemleri konusunda çok dikkatli olmamız gerekir. Antisemitizmin yeni bir çeşidi de anti-Siyonizm’dir. Demokrasinin değerlerini savunmak ve Yahudi tarihini canlandırmak Paris’in görevidir. Yahudilere düzenlenen saldırılar insanlık suçudur ve antisemitizmle mücadelede birlik olmamız gerekmektedir. Avrupa’nın tüm belediye başkanları olarak arkanızdayız çünkü antisemitizm mücadelesi sadece Yahudilerin değil, Avrupa’nın ve insanlığın mücadelesidir. Bizler bu mücadelede teslim olmayacağız,” dedi.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ