30 Kasım 2021 Salı 03:36

Sanatta Kısa Kısa: Gergedanlar şehre geri dönüyor!

Tuna SAYLAĞ Sanat 7401 görüntüleme
18 Mart 2020 Çarşamba

Maslak'ta 1500 metrekarelik dev bir alanda faaliyet gösteren Masterpiece Hall, 20 Mart - 20 Nisan tarihleri arasında, Özge Günaydın'ın ‘Rhinos Back in Town’ isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Nef’in ana sponsorluğunda gerçekleşecek sergi, dünyamızın altıncı büyük kitlesel yok oluş evresinde olduğunu, soyu tükenen gergedanlar üzerinden irdeliyor. Günaydın’ın soyu tükenen canlılara ve gezegenimizin yok oluşuna dikkat çeken kişisel sergisi, Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşiyor. Masterpiece Hall Sanat Yönetmeni Ayça Okay tarafından organize edilen, müziklerini Fransız besteci ve yapımcı Charles Monton’un yaptığı ‘Rhinos Back in Town’ sergisi, resim, heykel, dijital manipülasyon, enstalasyon, video art, görüntü yönetmenliği Ersan Bayraktar’a ait bir belgesel ve açılışa özel olarak bir de sahne performansından oluşacak. Kendi gerçeğini unutarak doğadan uzaklaşan insana kendini hatırlatması beklenen ve bir çeşit tanıklık etme süreci olarak kurgulanan yapıtlarla ilgili her hafta sanat ve çevre bilinci üzerine paneller, performanslar gerçekleşecek.

Morfeus’un kollarında

New York’ta yaşayan çağdaş sanatın yeni kuşak temsilcilerinden, eserleri ve kendine özgü stili ile sanatseverlerin son yıllarda özellikle yakından takip ettiği genç sanatçı Nilüfer Yıldırım ‘Morfeus’un Kollarında’ adlı kişisel sergisiyle 11-28 Nisan tarihleri arasında Galeri Diani’de olacak. Sanatçı sergisinde, hem figür hem de soyutlama unsurları arasında geçiş yaparken rüyalar tanrısı Morfeus’a gönderme yapıyor ve bilinçdışı içgüdülerimizin rüyalar yoluyla bizlere gözükmesi, bu anlamda rüyaların kendimizi keşfetme yolu olarak kullanılma olasılığı hakkında düşünmemizi istiyor. Yıldırım; en başından itibaren, yağlı boya, akrilik, pastel, kuru pastel, mürekkep kimi zaman kolaj gibi çok çeşitli resim malzemelerini ve tekniklerini eserlerinin yapım aşamasında bir arada kullanıyor.

‘TLV in 360°’ by Citykat Stories

Dünyanın farklı şehirlerini deneyimlemek için öznel yaklaşımları teşvik eden Citykat Stories, ‘TLV in 360°’ isimli sergisinde Tel Avivli beş illüstrasyon sanatçısını bir araya getiriyor. Citykat Stories projesi kapsamında üretilmiş illüstrasyonlara yer veren karma sergi, 28 Mart’ta Kadıköy’deki Bant Mag. Havuz / Bina’da açılıyor. Tel Avivli sanatçılar Ira Ginzburg, Lotem Wainroub, Tamar Ben-Joya, Sasha Yudashkin ve Olga-Neta Levitsky’nin çalışmalarının görülebileceği sergi, tasarım, şehir ve seyahatin buluştuğu bir keşif durağı.

Dünyanın farklı noktalarını deneyimlemek için alternatif yöntemlerin takip edilmesini teşvik eden proje, tasarım ve seyahat meraklısı bir grup tarafından hayata geçirildi. Grup lokaller, uzmanlar ve gezginlerden hikâyelerini toplayarak şehirdeki gizli cevherleri araştırıyor. 28 Mart, saat 19.30’da kapılarını açacak. Açılışın ardından Bina kabini DJ Hešhek’in müzik seçkisine emanet.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental