23 Kasım 2020 Pazartesi 22:42

‘NEVER AGAIN’ kuruluşundan salgın sırasında dayanışma

‘NEVER AGAIN- Bir Daha Asla’ Kuruluşu, korona salgınında etnik kökenlerine bağlı olarak şiddete ve ayrımcılığa maruz kalan insanlara dayanışma eli uzattı.

Kültür 6214 görüntüleme
24 Mart 2020 Salı

Kuruluşun üyeleri Polonya’da Gdansk Üniversitesinde öğrencilerin Çinli öğrencilere saldırgan davranışlarda bulunduğu vakaları ortaya çıkardı. Bunun yanı sıra 25 yıldır Wroclaw’da yaşayan Çin doğumlu bir aşçının gaddarca dövüldüğü gözler önüne serildi. Varşova’da Collegium Civitas Üniversitesinde Vietnamlı kız öğrencilerin yüzüne ‘korona virüs’ diye bağırıldığı ve üç Polonyalı gencin bir Vietnamlı kadına “Sen Çinlisin, buraya virüsü sen getirdin, defol” sözleri eşliğinde saldırdığı ise rastlanılan diğer vakalardı. Yabancı düşmanlığı diğer azınlıklara da sıçradı. Birçok motel Polonya vatandaşı olmayan ziyaretçilerine odalarını zorla boşalttırdı. İnternette ise yabancı düşmanı komplo teorileri yaygınlaşmaya başladı.

‘NEVER AGAIN’ Asya kökenli insanlara karşı Polonya’daki düşmanlığın benzerlerinin görüldüğü ülkeleri Fransa, Belçika, İtalya, Almanya, İngiltere, Avustralya, Kanada ve ABD olarak belirledi. Ülkelerden gelen vakalarda kurbanlar sözlü tacize uğruyor ve fiziksel saldırıya maruz kalıyor.

Kuruluş, “Irkçılık ve nefret virüsü korona virüs kadar tehlikeli olabilir. Bu zor zamanlarda ortak küresel sorunlara karşı küresel dayanışmaya ve işbirliğine ihtiyacımız var” şeklinde açıklama yaptı.

Irkçılık karşıtı kuruluş 1996’da Varşova’da kurulduğundan bu yana Orta ve Doğu Avrupa’da gençliği önyargılara karşı eğitmek için programlar düzenliyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mozotros Ailesi- İrvin Mandel

Mozotros Ailesi- İrvin Mandel

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL