25 Şubat 2021 Perşembe 00:10
vakko
vakko

Ünlülerin klip yönetmeni Silvyo Behmoaras

Silvyo Behmoaras, çalıştığı sektörün farklı dallarında emek veren genç bir yetenek. Reklam filmi ve klip yönetmenliğinin yanı sıra kurgu, efekt alanlarında da boy gösteriyor. Ayrıca görüntü yönetmenliği de yapan Behmoaras, reklam dünyasının en yaratıcı prodüksiyon ekiplerinden Batesmotelpro ile birçoğumuzun aşina olduğu, ses getiren pek çok işe imza atmış. Gelin Behmoaras’ı birlikte tanıyalım…

Dora NİYEGO Sanat 8568 görüntüleme
8 Nisan 2020 Çarşamba

Okurlarımıza kendinizi tanıtır mısınız? 

 1988 yılında İstanbul'da doğdum; halen burada yaşamaya devam ediyorum. Yaklaşık on iki yıldır sinema-televizyon sektöründe çalışıyorum.

 

Mezun olduğunuz bölümdeki mesleği icra ediyor musunuz?

2006 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema TV Bölümünden mezun oldum. Üniversite yıllarında sektörün içinde çalışmaya başladım ve hâlâ devam ediyorum. Bu bölümden mezun olup yapabileceğiniz birçok meslek bulunuyor. Ben de bunların birkaçını deneyip, bir süre sonra çalışma hayatıma yönetmen olarak devam ettim.

 

Hangi şirketlerde, hangi pozisyonlarda çalışıyorsunuz?

Türkiye’nin önde gelen markaları için reklam filmleri çeken çeşitli firmalarla çalışıyorum. Ayrıca, Türkiye'de viral reklamın öncülerinden olan Batesmotelproekibiyle beraberim.

 

Hakkınızda, ‘görüntü yönetmeni, editör, kurgu, efekt alanında uzman ve çok başarılı’ tanımlamalarına rastladım. Bunlardan söz eder misiniz?

Sinema ve TV sektöründe yapabileceğiniz birçok meslek bulunuyor. Ben de öğrencilik yıllarımda işin teknik tarafına daha meraklı olduğumdan sektöre kurguculuk dalında başladım. Kurgucu, çekilen film, klip, reklam gibi şeyleri masada birleştiren kişi oluyor. İşin ritmini ve havasını belirlemede büyük bir rol oynuyor. Yaklaşık dört senelik kurgu deneyimimle beraber işin merak ettiğim diğer bir teknik kısmı olan görüntü yönetmenliği dalına da eğilmeye başladım. Yıllarca kamera asistanlığı yaptım. Görüntü yönetmeni ise sette çekilen işin, ışığını ve kameranın nasıl kullanılacağını yönetmenle tartışarak belirleyen kişidir. Zaman içinde bu dallarda da kendimi geliştirdikçe işe hâkim bir hale geldim ve ihtiyaçlar sonunda yönetmenliğe doğru evrilen bir yolum oldu. Yaklaşık beş-altı yıl süre farklı departmanlarda kendimi eğittikten sonra, yedi yıldır yönetmenlik yapıyorum.

 

Hangi sanatçıların kliplerinin yönetmenliğini üstlendiniz?

Ben Fero, Melis Fis, Berkcan Güven, Baneva, Yung Ouzo gibi isimlerin klip yönetmenliğini üstlendim. Bu kliplerin içinde ayrıca Ezhel, Aleyna Tilki, Demet Akalın, Nova Norda gibi isimlerle de çalışma şansım oldu.

 

Hangi markaların reklamlarının yönetmenliğini yaptınız?

Yedi yıllık yönetmenlik deneyimimde birçok markayla çalışma fırsatım oldu. Bunların içinde Nescafe, Fiat, Mitsubishi, Garanti Bonus, Yapı Kredi, Axa Sigorta, Kiğılı, Panda, Lassa, Pronet gibi markalar port folyomda yer alıyor.

 

Mesleğinizden memnun musunuz? Gelecek için planlarınız neler?

Mesleğimden memnunum, açıkçası bu sektöre daha teknik kısmıyla ilgilenme amacıyla girmiştim, özellikle görüntü yönetmeni olma gibi bir düşüncem vardı. Ama zaman içinde kendimi yönetmen olarak buldum, dolayısıyla açıkçası büyük planlar yaparak ilerlemiyorum. Mesleğimden keyif almaya bakıyorum, gelecekte de keyif aldığım sürece mutlu olacağım.

 

Mesleğinizi seçmeyi düşünen gençlere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Bu meslek her şeyden önce yılmamayı gerektiriyor. Çünkü bir pozisyona gelmek, uzaktan hayal edilen gibi basit veya rahat bir şey değil. Yıllar boyu emek vermeden karşılığını almak mümkün değil; o yüzden hedefinizi belirledikten sonra işi yarıda bırakmamanız gerekiyor. Meraklı olmanın önemini de unutmayın. Sürekli yeni şeyler öğrenip, kendinizi geliştirmeniz gerekiyor, yoksa yerinizde saymanız mümkün. Mesleğimiz, eğlence sektöründe olduğundan dolayı, bu süreçlerin eğlence odaklı olduğunu düşünüp, sonradan hayal kırıklığına uğramayın. 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU