28 Şubat 2021 Pazar 19:58
vakko
vakko

Yuval Harari’den Dünya Sağlık Örgütüne 1 milyon dolarlık bağış

Birkaç gün önce bir açıklamada yapan Prof. Yuval Noah Harari, koronaya karşı savaş için 1 milyon dolar bağışladığını belirtti.

Elda SASUN Dünya 4953 görüntüleme
20 Nisan 2020 Pazartesi

Trump'ın ABD'nin toplum sağlığı için kullandığı fonunu geri çekmesi ve yardımı durdurmasına dair yaptığı açıklamanın sonrasında, İsrailli ünlü tarihçi ve yazar Yuval Noah Harari ile eşi, bu boşluğu kapatmaya destek olmaya karar verdiler. Harari, "Zenginler sadece kendi kazanç ve menfaatlerini önemsiyorlarsa, şu an yaşanan durumun üstesinden gelmek çok zor olacak" dedi.
Bu hafta ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütünü (WHO) suçlayarak ABD’nin örgüte yaptığı toplam 900 milyon dolar yıllık finansmanı keserek ‘cezalandırmaya’ karar verdiğini açıkladı. Eğer ‘Tanrı bir kapı kapanınca başka bir kapıyı açar’ inancı doğru ise, kapanan bu kapı yerine açılan kapının arkasında, sosyal ağlarda, kuruma fon sağlamak için, kendi bütçesinden 1 milyon dolar bağışladığını açıklayan Noah Harari bulunuyordu.
Bu bağış, Harari ve aynı zamanda ortağı, menajeri olan Itzik Yahav ile birlikte kurdukları Sapienshipkurumundan gelecek. Organizasyon, geçen yıl çeşitli küresel sorunların çözümlerde alınması gereken sorumluluklara destek olabilmek için kuruldu. Harari ve Yahav yaptıkları açıklamada, "Mevcut küresel krizde en büyük düşmanımız korona virüsü değil; insanlığın içinde yatan nefret ve açgözlülük gibi yıkıcı duygulardır. Bu virüs salgına karşı, evrensel dayanışma ve cömertlik ile tepki verirsek, sadece virüsü kolayca yenmekle kalmaz, aynı zamanda bu krizden her zamankinden daha güçlü olarak çıkabiliriz" dedi.
Harari ve Yahav, Dünya Sağlık Örgütünün salgınla mücadeleye öncülük ettiğini ve bu nedenle Trump'ın kararına rağmen, sağlık fonlarının şu an her zamankinden daha önemli olduğunu belirtti: "Neyse ki, gezegende 7 milyardan fazla insan var ve hep beraber çok daha iyisini yapabiliriz. Küresel dayanışma ruhu içinde, bu zor zamanlarda tüm insanları, işbirliği yapmaya ve her birimizi birbirimize yardım etmeye çağırıyoruz." Böylece Harari ve Yahav başkalarını da COVID-19 Dayanışma Müdahale Fonu aracılığıyla Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) bağış yapmaya çağırdı.

Trump yönetiminin, örgütün korona virüsü salgını ile başa çıkmasına yönelik eleştiriler nedeniyle DSÖ'ye fon sağlamayı durdurduğunu açıklaması kararı, yoğun kınamalara yol açtı, ancak Trump yönetimi bütçeyi reddetti.

Karara cevaben, Microsoft kurucusu Bill Gates, 150 milyon dolar bağış yapmayı planladığını açıkladı. Bağış, Bill & Melinda Gates Vakfı aracılığıyla DSÖ'ye yönlendirilecek. Vakıf, ABD'den sonra DSÖ'nün en büyük ikinci bağışçısı oldu. Bill Melinda Gates, Reuters'le yaptığı telefon görüşmesinde, "Bir pandemi sırasında Dünya Sağlık Örgütünün maddi kaynağını kesmek kesinlikle hiç mantıklı değil. Küresel, koordineli bir cevaba ihtiyacımız var" dedi.

Kısa bir zaman önce İsrail televizyonunda İlana Dayan’ın programına konuk olan Harari açıklamalarında, kendi Facebook sayfasında da belirttiği gibi, Netanyahu’yu korona krizi müdahalesinde eleştirdi. Dünya liderlerinin yetersiz, medyada çıkan net bilgilere dayanmayan, hatta yanlış haberler yüzünden halkın güvenini kaybettiğini, şimdi de bunun hep birlikte bedelini ödediğimizi belirtti. Röportajda ayrıca Harari, “Trump seçilene kadar ABD, dünya ülkelerini DSÖ’ye destek vermeye yönelten bir güçtü. Fakat ABD bu görevinden, 2016’da Trump başa geldikten sonra, adeta istifa etti. Umarım insanlık, bu görevi üstlenerek korona virüsüne karşı birlik kurabilecek olgun bir kişiyi yakında bulur. Şimdi bilgileri paylaşma ve dayanışma zamanı. Bu sabah İtalya’da bir doktorun kullandığı bilgi, akşam Tel Aviv’de bir başka hastaya da yarılabilir. Liderlerin sadece kendi ülkelerinde, kapanarak çözüm aramasıyla bu krizden çıkamayız. Trump, ABD adına dünyaya yaptığı şu açıklama ile düşüncelerini açığa vurdu: 'Artık arkadaşlarım yok, sadece çıkarlarım var.' Bu cümleden sonra artık herhangi bir şekilde yön değiştirse bile, sloganı ‘Önceliğim ilk önce Ben’ diyen bir kimsenin peşinden gidecek? Bence kimse," dedi.

Bu röportajı dinlerken, geçen yıl Yuval Harari ile karşılaştığımda, benim için imzaladığı 21.Yüzyıl için 21 Ders kitabına yazdığı cümleyi hatırladım: “Hepimiz bu yolda aynı teknenin içindeyiz… Yuval…”

Kaynak: Yuval Harari Ofisi, Mako- Keshet Medya Grup. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU