11 Nisan 2021 Pazar 15:43
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Hollanda Kralı, büyükannesinin savaşta Yahudileri yalnız bıraktığını kabul etti

Hollanda Kralı Willem Alexander, savaşta kaybedilenlerin anıldığı Ulusal Yas Gününde yaptığı konuşmada, Holokost yıllarında, Hollanda Kraliçesi büyük büyükannesinin Yahudileri desteklemek konusunda çekimser kaldığını itiraf etti.

Dünya 2808 görüntüleme
5 Mayıs 2020 Salı

Kral Alexander’ın büyük büyükannesi Kraliçe Wilhelmina, 1962 yılına kadar tacını taşımıştı. Kraliçe savaş sırasında İngiltere’de sürgün hayatı yaşarken yaptığı 48 radyo konuşmasının sadece üçünde Yahudi soykırımından bahsetmişti.

Kraliçe Wilhelmina’nın savaş sırasında Hollanda’nın değişik kültürlere ait cemaatlerinin çektiği zorluklar hakkında radyo konuşmaları yaparken Yahudileri yok sayması o yıllarda dikkat çekmişti.

Hollanda’da Naziler ve Hollanda vatandaşı işbirlikçileri ülkedeki Yahudi nüfusunun yüzde 75’ini katletmişti.

Savaşta, Batı Avrupa’da en büyük Yahudi katliamı Hollanda’da yaşanmıştı. Savaştan evvel ülkede 140 bin Yahudi yaşıyordu. Günümüze kadar bu sayıya bir daha ulaşılmadı.

Kral Willem Alexander şöyle konuştu: “Kardeşlerimiz Yahudiler yalnız bırakıldı, teskin edici konuşmalarda bile adları telaffuz edilmedi. Nazilere karşı her zaman dik duran büyük büyükannemin bu davranışını unutmam mümkün değil.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ