14 Nisan 2021 Çarşamba 05:16
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

GKD korona günlerinde de faaliyetlerini aksatmadı

Kriz dönemleri, her daim, her dönem yaşanabilen sıkıntılı anlar. Çözüm, yan yana gelmeden birliktelik. Günümüz kurtarıcısı ise teknoloji. En büyük silahımızı yani interneti kuşanmış, bu günlerin geçmesini sabırla bekliyoruz.

Toplum 1685 görüntüleme
6 Mayıs 2020 Çarşamba

Vivet Yohay

Korona ile savaş döneminde olduğumuz bu günlerde, özellikle sokağa çıkmama günlerinde morallerin yüksek olması için türlü yayınlar parmağımızın ucunda. Bu süreç ne zaman sona erer bilmediğimizden, binamız kapalı olmasına rağmen Göztepe Kültür Derneği, toplumumuzun yanında tüm gücüyle mücadelede. GKD gençlerinin bu süreçte ihtiyaç duyulan yerlerde herkese koşmaları takdire şayan. 

Sosyal medya hesaplarındaki hareketlilik, önceden duyurulmak suretiyle tüm toplumumuzda heyecan yaratıyor. Buna teknoloji harikası Zoom da ekleniyor. Zoom’un aynı anda Facebook’da da izlenebiliyor olması geniş kitlelere hitap etme imkânı sağlıyor.

26 Nisan günü, gündüz ve akşam yayınlarımızda heyecanla beklenen konuklarımızı ekran karşısına taşıdık. 

İlk konuğumuz Klinik ve Sporcu Beslenme Uzmanı Raysa Büyükbahar Uzunyol oldu. Moderatör Rana Halet ile COVID-19 döneminde sağlıklı ve fit kalmaya yönelik beslenmeyle ilgili bilmemiz gerekenler konulu interaktif bir söyleşi gerçekleştirdi. 

Akşam saatindeki konuğumuz ise herkesin dört gözle beklediği Holokost kurtulanı Tswi Josef Herschel idi. GKD Gençleri bu etkinlik için Yom Aşoa haftasını seçmiş, Metin Delevi’nin yardımlarıyla kendisine ulaşma imkânı elde etmişlerdi. Zoom uygulamasının sınırlı sayıda katılımcı alması nedeniyle, katılamayanlar GKD Etkinlikler Facebook sayfasından katılarak soru sorabildi. 

Tswi Josef Herschel, 1942 Hollanda doğumlu. Babasının öngörüsüyle Hristiyan tanıdıklarının korumasına bırakılıyor bebekken. Savaş süresince Hristiyan olarak büyütülmüş. Savaş bitiminde ise “Tanımadığım bir kadın gelip, senin büyükannenim diyerek beni aldı” derken içindeki kişilik çatışmasının başladığı günü vurguladı izleyicilere. Anne ve babasının Sobibor’da öldüklerini öğrenen Herschel bir gün, büyükannesinin evinde babasının günlüklerinden birine ulaşır ve adı dahil gerçek kimliğini ayırt etmeye o günden sonra başlar. Yahudi olduğunu öğrenir. 1948’de İsrail’in kurulduğunu öğrenince, bunun kendisine ulaşmanın anahtarı olduğunu düşünür. Kendisi gibi bir kurtulan çocuğu olan eşi ile kurdukları hayatı, çocuklarıyla 1986’da İsrail’de devam ettirme kararı alırlar. 

Nefes almaksızın izlenen yayında sevindirici olan gençlerin yoğun katılımıydı. Söyleşinin ardından gelen sorular, toplumumuzun “bir daha asla” ilkesiyle örtüştü. Üzerinden 75 yıl geçmiş bir savaşın kalıntıları, izleri silinmeye yüz tutsa da; unutmamak-unutturmamak adına yapılan bu söyleşinin değeri tartışılmaz. 

1 Mayıs günü Dolly Mizrahi, Rozi Yeruşalmi ve Çiçek Menda ile Hala ekmeği yaptık. Felsefesini de öğrenerek yaklaşık 100 kadın birlikte Hala ekmeği yaparak muhteşem bir enerji ortaya çıkardı. Yapılan ekmekler Şabat sofralarının başköşesinde yerini aldı.

2 Mayıs günü Meyzi Denizel’in katkıları ile Solelim faaliyetini gerçekleştirildi. ‘Say Cheese’ teması ile çocuklar parti aksesuarları tasarlayarak harika işler çıkardı. Konuşma balonları, gözlükler, gözler ve rengârenk aksesuarlar yarattılar. 

2 Mayıs GKD için önemli bir tarihti; salgın yaşanmasaydı MKM’de 100 kişi ile sahnede olacaktık. Sahnede olamadık ama zoom üzerinden birlikte keyifli vakit geçirdik ve birbirimizi çok özlediğimizi fark ettik. 

3 Mayıs’ta ise Aksel Bonfil ile Rana Halet moderatörlüğünde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. GKD Tiyatronun yazarı, yetenekli Aksel ile söyleşi sanki hep birlikte bir salonda oturuyormuş gibi gerçekleşti. Sıcak ve samimi söyleşi Aksel’in gitarı ve güzel sesiyle bir şarkı söylemesiyle son buldu. 

**

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ