1 Mart 2021 Pazartesi 08:05
vakko
vakko

İsrail´de Korona virüsüne saldıran antikor bulundu

İsrail’in çok okunan gazetelerinden Yediot Ahronot’ta 5 Mayıs sabahı yayınlanan bir habere göre, İsrail’in Ness Ziona şehrinde bulunan Biyoloji Enstitüsü, korona virüsü için ilk tedavi türünü bulduklarını iddia etti.

Elda SASUN Dünya 5461 görüntüleme
6 Mayıs 2020 Çarşamba

Derleyen: Elda Sasun

İsrail’in çok okunan gazetelerinden Yediot Ahronot’ta 5 Mayıs sabahı yayınlanan bir habere göre, İsrail’in Ness Ziona şehrinde bulunan Biyoloji Enstitüsü, korona virüsü için ilk tedavi türünü bulduklarını iddia etti. İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett'ın pazartesi gecesi yaptığı açıklamaya göre, virüse saldıran ve hasta vücudunda nötralize edebilen bir antikor bulundu. Savunma Bakanlığı ve Biyoloji Enstitüsü, bu buluşun hastalık tedavisi geliştirme yolunda önemli bir atılım olduğunu belirten ortak bir açıklama yayınladı.  Duyuruya göre, bu antikor çoğunlukla diğer hastalıklara dayanan diğer deneysel anti-virüs tedavilerinin aksine korona virüsüne karşı hedefli bir şekilde çalışan biyolojik bir tedavi türü.

Söz konusu antikor, bir hayvan plazmasından ve virüsten iyileşen hastalardan üretildi. Keşfin, tam tedaviye hazır olması için, birkaç farklı üretim ve deney aşamasından geçmesi gerekiyor. Deneyler sonucunda antikor, kendini kanıtlarsa, ağır durumda olmayan korona hastalarına uygulanabilecek.

Bu buluşla ilgili yetkililer şu açıklamayı yaptı: "Dünyada ilk kez korona için doğru ve adanmış bir antikor geliştirme başarıldı." Yedioth Ahronoth, atılımın enstitünün laboratuvarında cumartesi günü gerçekleştiğini öğrendi. O zamandan beri, İsrailli uzmanlar gerçeği, güvenilirliği ve sonuçları tespit etmeye çalışıyor.  Enstitü Direktörü Prof. Shmuel Shapiro liderliğinde yapılan çalışmada antikor geliştirme aşamasının sona erdiği ve enstitünün patentleme sürecine devam edeceği bildirildi. Daha sonra araştırmacılar, antikoru ticari miktarlarda üretmek için uluslararası şirketlere döneceklerini belirtiyor.

Naftali Bennett dün gece şunları söyledi: “Enstitünün muazzam bir atılım yaratan ekibiyle gurur duyuyorum. Yaratıcılık ve Yahudi zihni bu inanılmaz başarıyı getirdi. Tüm güvenlik sistemi koronanın ön saflarında çalışmaya devam edecek.”

Yedioth Ahronoth'un sorusuna yanıt olarak Başbakan Netanyahu da, "Biyoloji Enstitüsü gerçekten de korona ve diğer projeler için bir aşı geliştirmeye çalışıyor. Bence çabaların istenen sonuca ulaşıp ulaşmayacağını söylemek için daha erken" dedi.

Kaynak: Yediot Ahranot - 5 Mayıs 2020 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU