17 Nisan 2021 Cumartesi 14:43
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Türk Yahudi Toplumundan haberler

Discovering Yeniköy Sohbetlerinin konuğu İzzet Keribar

Toplum 3975 görüntüleme
13 Mayıs 2020 Çarşamba

Duayen fotoğrafçı İzzet Keribar ile Oscar Fuchs 17 Mayıs Pazar günü yapılacak Facebook canlı yayınında ‘Discovering Yeniköy Sohbetleri’nin konuğu olacak. Fotoğraf sanatının gelişimi konusunda gerçekleşecek olan bir saatlik sohbetin moderatörlüğünü Özcan Geçer yapacak.

Korona günlerinde Zoom konserleri 

Korono günleri, dijital ortamda neredeyse her akşam birkaç etkinlikle insanları bir araya getiriyor. 9 Mayıs akşamı Biz Bize Fasıl Grubu, Rav Mendy Chitrik’in Facebook sayfasında nostaljik bir konser verdi.

Elda Sasun 

17 kişiden oluşan Biz Bize Fasıl Grubunun son beş yıl içerisinde değişik yerlerde konserleri gerçekleşti. Leon Esim, Niso Nahmiyas, Melih Alsait ve müzik sorumlusu Moiz Trana yönetiminde toplanan grup Kaan Sezer’in çalıştırmalarıyla konsere hazırlandı. Leon Esim bu konsere hazırlık aşaması hakkında şunları paylaştı: “Grup arkadaşlarım ve Kaan Sezerler Hocamızla irtibata geçtik. 66 ve 88 yaş arası olduğumuz için zaten sokağa çıkamıyoruz. Böyle olunca bazı arkadaşlarımız ‘bu konser nasıl olacak, bir arada olmadan nasıl konser veririz?’ dediler. Kaan Hocamız ise bu işin ehli olduğu için, kendisinin kemençe çalarak katılacağını, diğer arkadaşların ise sırası geldiği zaman birer ikişer paragraf şarkı söyleyerek konser yapılabileceğini açıkladı.”

Profesyonel olmamasına rağmen harika yetenek ve sesleri ile bu grup bize ‘Eski Dostlar, Nasıl Geçti Habersiz, Kız Sen Geldin Çerkeş’ten, Avram Avinu’ gibi tanınmış ve nostaljik şarkılardan oluşan melodilerle evlerimizde keyfi anlar yaşattı.

** 

Türk Musevileri Müzesinde online çocuk atölyeleri

Türk Musevileri Müzesi, Instagram üzerinden, canlı yayında, her hafta çeşitli atölye çalışmaları ile takipçileriyle görüşmeye devam ediyor.

İlk olarak ‘Çocuklar için’ başlatılan atölye serisinde, 29 Nisan’da Kuklita kukla ve hobi atölyesinden Estel Lita Russo ile ‘Kurbağa Kukla’ yapımı gerçekleştirildi. Katılımcı çocuklar daha sonra yaptıkları kurbağaları @jewishmuseumofturkey hesabında tag’leyerek paylaştı. 4 Mayıs’ta ise daha önce çocuklarla müzede seramik hamsa etkinliği ile tanışan Betsi Levi, sağlıklı malzemelerden lezzetli bir dondurma yapma etkinliği gerçekleştirdi. Levi’ye kızları Mila ve Lisa eşlik etti. Etkinlikte, bu kez anneler asistanlık yaptı.

20 Mayıs’ta İsrail'den gerçekleşecek yayınla ressam Reysi Kamhi Mitrani çocuklara yumurta kaplarından çiçekli bir süs çalışması yaptıracak. Çocuklar yoğun bir atölye etkinliği yaşayacaklar. 21 Mayıs’ta da Beril Alçeh Yeruham ile kağıt kıvırma sanatı -quilling- ile çocuklar A4 kağıtları boyayıp değişik şekiller verecek.

27 Mayıs'ta ise ‘Gökten 3 elma düştü’ etkinliği ile masal anlatıcısı Tamara Pur’un anlatacağı masalları dinleme fırsatı bulunabilecek.

 

 

500. Yıl Türk Musevileri Müzesinden seçkiler:

Çeyiz bölümünden bir kesit
19. yüzyıla ait Osmanlı işi yatak örtüleri, kumaşlar, peşkirler müzenin bu bölümünde sergilenmekte. Farklı renklerin ve cinslerin hakim olduğu kumaşlarda gül, rozet çiçek, küpe çiçeği ve buğday başaklarıyla bezeli girift düzendeki kompozisyonun dallarında dival işi sırma, küçük saplarında ise burma tel ve saçaklar görülebilir. Çiçek motiflerinde ise sırma, pamuk ipliğinden dolgu üzerine sarılmış olup pullarla zenginleştirilmiş. Müzenin etnografya bölümünde çeyize ilişkin parçalar görülebilir.

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ