12 Mayıs 2021 Çarşamba 05:56
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Yahudi kökenli Brezilyalı politikacı polis soruşturmasını ‘Kristal Gece’ye benzetti

Brezilya’nın Eğitim Bakanı Abraham Weintraub, polisin ülkenin devlet başkanı Jair Bolsonaro’nun müttefiklerine düzenlediği baskın ve soruşturmaları 2. Dünya Savaşı’na giden günlerde Nazilerin, Almanya ve Avusturya’da Yahudi mallarını yağmalayıp binlerce sivili öldürdüğü Kristal Gece’ye benzetti.

Dünya 2433 görüntüleme
31 Mayıs 2020 Pazar

Yahudi kökenli olan ancak kendini Yahudi olarak tanımlamaktan kaçınan Bakan Weintraub, Twitter hesabından şu ifadeleri paylaştı: “Bugünlere yaşadığımız bu rezillikler ulusal bir utanç olarak tarihe geçecek, Brezilya’nın cam kırıkları gecesi (Kristallnacht) olarak bilinecektir.”

Geçtiğimiz çarşamba günü Brezilya Federal  Polisi, Yüksek Mahkeme yargıçlarını tehdit ettikleri gerekçesi ile Jair Bolsonaro’yu destekleyen siyasilerin evleri için arama izni çıkarıp baskın düzenlemişti. Ancak ülkedeki ana akım medya ve kamuoyunun görüşüne göre, söz konusu tehdit sahte haberlerden oluşan provakatif bir düzmeceydi.

Bakan Weintraub’un baba tarafından ailesi savaş sırasında Nazilerden kaçarak Brezilya’ya yerleşmişti.

Almancadan  ‘cam kırıkları gecesi’ olarak tercüme edilebilecek Kristallnacht, 9-10 Kasım 1938’da Berlin ve Viyana’da Yahudi dükkanlarının yağmalanıp binlerce Yahudi’nin katledildiği dehşet dolu iki gece idi. Nazi görüşlü militanlar yağma dışında Yahudi yazarların kitaplarını da şehir meydanlarında yakmıştı. Yanan ateşlerin ışığında yerlerde parlayan cam kırıkları yüzünden tarih bu utanç dolu iki güne  Kristallnacht - Kristal Gece adını vermişti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU