17 Nisan 2021 Cumartesi 14:38
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Roş Hodeş duası mesafeleri yakınlaştırdı

Bat Yam Mahazike Tora Sinagogunda gerçekleşen Roş Hodeş duasına Zoom yayını üzerinden başta Hahambaşısı Rav İsak Haleva olmak üzere çeşitli sinagogların rav ve yahidleri katıldı.

Toplum 3415 görüntüleme
3 Haziran 2020 Çarşamba

Türkiyeliler Birliği, 24 Mayıs Pazar sabahı, Bat Yam Mahazike Tora Sinagogunda gerçekleşen, Ranana Neve Şalom Sinagogu ile Ashdod Meam Loez Sinagogu yahidlerinin katıldıkları ve Bat Yam Sefarad Başhahamı Eliyau Bar Shalom’un da hazır bulunduğu Roş Hodeş duasını Zoom üzerinden yayınlayarak bir ilke imza attı.

Zoom üzerinden gerçekleşen duaya Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva’nın da katılması mesafelerin aşıldığı bir birliktelik havası oluşturdu. Ayrıca Aşkenaz Sinagogu Rav Akaali Mendy Chitrik, Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu Rav Akaali Nafi Haleva, Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu Rav Akaali İsak Peres, Caddebostan Beit El Sinagogu Başkanı Eli Arditi ve İzmir Bet İsrael Sinagogu Rav’ı Moshe Levi katılımları ile birliktelik ortamına renk kattılar.

Korona virüsü salgını nedeniyle toplanma yasağı uyarınca Türkiye’deki sinagogların kapalı olduğu ve bireylerin birlikte dua etme olanağını ancak sanal ortamlarda devam ettirebildikleri günümüz koşullarında Türkiyeliler Birliğinin bu girişimi bir dayanışma ve birlik örneği olarak nitelendirildi. Böylece Türkiye’de henüz ibadete kapalı olan sinagogların yahidleri sanal ortamda dahi olsa, Bat Yam Mahazike Tora sinagogundaki duaya hep birlikte katılma olanağını buldu.

Neve Şalom Sinagogu ile Şişli Beth İsrael Sinagogu teknik nedenlerle duaya katılamadı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ