28 Ocak 2021 Perşembe 07:29
2n14

Korona virüsünün süper bulaştırıcıları

Korona virüsü bulaşmış hastalardan aldıkları örnekleri DNA analizi ile takip eden İsrailli araştırmacılar bulaşma zincirini ortaya çıkardı; virüs birçok kişiye ´süper bulaştırıcı kişiler´ tarafından ulaştı.

Dünya 2462 görüntüleme
8 Haziran 2020 Pazartesi

Korona virüsü konusunda yapılan yüzlerce çeşit araştırmadan biri de bulaşma zincirini takip etmek. Virüsün genetik fasılalarını (Genetic Squences of Corona Virus) takip ederek yapılan bu araştırmada alınan kan örnekleri sayesinde bulaşma zincirindeki hastaları saptamak mümkün oluyor. 

İsrail’in Tel Aviv Üniversitesi Moleküler Hücre Biyolojisi Departmanı tarafından yapılan araştırmaya göre, virüs hastaların yüzde 80’ine süper bulaştırıcı olarak adlandırılan kişiler tarafından bulaştı.  Ancak bir süper bulaştırıcının nasıl oluştuğu konusunda kesin bir veri yok. Çin’de geçtiğimiz günlerde yapılan benzer bir araştırma da İsrailli bilim insanlarını teyit ediyor. 

İsrail’de istatistik örnekleme ile 1000 hastadan alınan kan örneği incelendiğinde, süper bulaştırıcılar dışındaki hastaların sanıldığı gibi çok fazla kişiye hastalığı bulaştırmadığı ortaya çıktı.  

Korona virüsü taşıyan, hasta olan veya olmayan kişilerin yüzde 70’i buna göre hastalığı kimseye bulaştırmadı.  Araştırmacılar şimdi süper bulaştırıcıların nasıl oluştuğu ve nasıl engelleneceğini bulmaya çalışıyor. 

Kaliforniya Üniversitesi Salgın Hastalıkları Profesörü George Rutherford da araştırmayı doğrulayan açıklamasında şunları belirtiyor: “Süper bulaştırıcılar bir şekilde immünolojik, anatomik ve sosyal olarak ortaya çıkıyor ve  normal bir insana göre 10 kat fazla kişiye hastalığı bulaştırıyor.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ