30 Kasım 2021 Salı 02:55

Arter sanatseverleri ağırlamaya hazırlanıyor

16 Haziran’dan itibaren ziyaretçilerini gerekli hijyen tedbirleriyle ağırlayacak olan Arter, yeni bir bilgilendirmeye kadar pazartesi hariç her gün 11.00–17.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Tuna SAYLAĞ Sanat 4806 görüntüleme
10 Haziran 2020 Çarşamba

Salgın döneminin hemen öncesinde ziyarete açılan ve çok kısa süreyle görülebilen Cevdet Erek’in ‘Bergama Stereotip’ve Nevin Aladağ’ın ‘İzler’ başlıklı yeni sergileri tekrar ziyaretçiyle buluşacak. 

Müzenin kapandığı dönemde devam etmekte olan açılış sergileri de 26 Temmuz’a kadar görülebilecek. Bunlar; Emre Baykal ve Eda Berkmen küratörlüğünde Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan ‘Saat Kaç?’ başlıklı grup sergisi, yineArter Koleksiyonu’ndan Selen Ansen küratörlüğünde gerçekleştirilen ‘Kelimeler Pek Gereksiz’ başlıklı grup sergisi, Ayşe Erkmen’in, Türkiye’deki ilk kurumsal solo sergisi olma niteliği taşıyan ‘Beyazımtırak’ ve Altan Gürman retrospektif sergisi… Arter’in rehberli turları, çocuk atölyeleri ve Evden Anlat buluşmaları da Haziran ayı boyunca çevrimiçi olarak devam edecek. Bilgi için: arter.org.tr/ziyaret

 

Lara Kamhi’nin yönettiği klip, Tokyo Lift-Off Film Festival’de yarışıyor

 

Çağdaş sanatçı ve yönetmen Lara Kamhi’nin, ilk uzun metraj filminin hazırlık çalışmaları kapsamında, genç şarkıcı Selin Baycan’ın ‘Tutsak’ isimli çıkış parçasına çektiği klip, Tokyo Lift-Off Film Festival 2020’nin 8-14 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Trendsetters bölümünde ‘En İyi Müzik Videoları’ Ödülü için yarışacak. Festivalin internet sitesi aracılığı online olarak erişilebilen yapımlar, yine aynı site üzerinden oylamaya açılıyor.

 

 

‘Kapı Açık’ film programı çevrimiçi yayında

 

İstanbul Modern Sinema, çevrimiçi gösterimlerini sürdürüyor. Japonya’dan İtalya’ya farklı coğrafyalarda geçen dört filmlik seçkinin henüz gösterilmeyen üç tanesi, 30 Haziran’a kadar müzenin web sitesi üzerinden yayınlanıyor. Bunlar: Yuva (Home),11- 16 Haziran; Elma (Sib),18 – 23 Haziran; Mucizeler (Le Meravıglie), 25 - 30 Haziran.

 

 

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü yeniden ziyarete açılıyor

 

İstanbul kültür sanat yaşamının önemli durakları arasında yer alan Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, gerekli önlemler dahilinde açılmak üzere geri sayıma başladı. Enstitü 15, Müze ise 16 Haziran’da kapılarını yeniden ziyarete açacak.

Pera Müzesi ilk etapta, Oryantalist ResimKütahya Çini ve SeramikleriAnadolu Ağırlık ve Ölçüleri koleksiyon sergilerini sanatseverlerle buluşturacak. Müze haziran sonuna dek salıdan cumartesiye 11.00 – 18.00, pazarları ise 12.00 – 18.00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilecek. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfına bağlı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü de giriş katında yer alan sergi salonunu ziyarete açıyor. Sanatseverler kısa bir aranın ardından, enstitünün güncel sergisi ‘Hafıza-i Beşer: Osmanlı Yazmalarından Hikâyeler’i yeniden izleme fırsatı bulacak. Ücretsiz gezilebilen sergi, pazar hariç her gün 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Bu arada her iki kurumda da dijital etkinliklerine ara vermeden devam edilecek.

 

Evde festival var!

Pandemi nedeniyle ertelenen 18. Uluslararası Filmmor Kadın Filmleri Festivali,

12-22 Haziran tarihleri arasında ‘Hak Odaklı Sinema’ temasıyla online olarak yapılacak. 

Festival, 12 Haziran saat 21.00’de, yeryüzünün dört yanından festivali mümkün kılan kadınlarla, canlı yayın yapılarak açılacak.

Hak Odaklı Sinema, Kadınların Sineması, Feminist Kadraj, Bedenimiz Bizimdir, Cinsiyetler ve Filmi Takip bölümlerinin yer aldığı festival, Feminist Bellek bölümünde bu yıl öykülü sinemanın kurucusu Alice Guy-Blaché’yi ve Feminist Kadraj bölümünde Claire Pijman’ı ağırlıyor. Tüm film ve etkinlikler www.filmmor.org adresinden kayıt yaptırarak İngilizce-Türkçe altyazı-çeviri ile ücretsiz olarak izlenebilir.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental